Ekologia nie uzasadnia nierównego traktowania firm

autor: Sławomir Wikariak06.11.2018, 19:00
stos ustaw

Skład orzekający nakazał również uszczegółowić specyfikację przez wskazanie w niej maksymalnej liczby pojemników, które firmy będą musiały dostarczyć właścicielom nieruchomości i wydłużyć okres przygotowawczy z jednego miesiąca do trzech.źródło: ShutterStock

Stosowanie kryteriów środowiskowych jest nie tylko wskazane, ale wręcz preferowane. Muszą one jednak rzeczywiście służyć ochronie środowiska, a nie jedynie premiowaniu wybranych wykonawców – podkreśliła Krajowa Izba Odwoławcza, nakazując zmianę kryteriów w przetargu na odbiór warszawskich śmieci.

Uzasadnienie tego rozstrzygnięcie właśnie trafiło do stron postępowania. Odwołanie złożyły trzy firmy zainteresowane startem w przetargu organizowanym przez miasto stołeczne Warszawa: Byś, Remondis i Lekaro. Jeden z zarzutów dotyczył ustanowionych kryteriów środowiskowych. Miejscy urzędnicy postanowili promować pojazdy, które w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. Za zasilane gazem ziemnym lub biogazem spełniające normę Euro 6 lub wyższą (a także pojazdy elektryczne) chcieli przyznawać pięć punktów, za silniki benzynowe spełniające tę samą normę – dwa punkty, za spełniające normę emisji spalin Euro 5 – po jednym punkcie. Premiowane miały być jednak tylko te firmy, które otrzymają co najmniej 10 pkt.

Punkty za paliwo tak, limit nie

Firmy postawiły różne zarzuty związane z tak ukształtowanym kryterium. Byś przekonywał m.in., że nie ma żadnych podstaw, by inaczej oceniać pojazdy na gaz i benzynę, jeśli spełniają tę samą wyśrubowaną normę Euro 6. Skład orzekający uznał jednak, że takie rozróżnienie jest jak najbardziej uzasadnione. Uwzględnił przedstawione przez zamawiającego analizy, z których jednoznacznie wynika, że pojazdy na gaz cechują się niższą emisją szkodliwych gazów, a dodatkowo są cichsze od tych napędzanych silnikami benzynowymi.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane