statystyki

Ekologia nie uzasadnia nierównego traktowania firm

autor: Sławomir Wikariak06.11.2018, 19:00
stos ustaw

Skład orzekający nakazał również uszczegółowić specyfikację przez wskazanie w niej maksymalnej liczby pojemników, które firmy będą musiały dostarczyć właścicielom nieruchomości i wydłużyć okres przygotowawczy z jednego miesiąca do trzech.źródło: ShutterStock

Stosowanie kryteriów środowiskowych jest nie tylko wskazane, ale wręcz preferowane. Muszą one jednak rzeczywiście służyć ochronie środowiska, a nie jedynie premiowaniu wybranych wykonawców – podkreśliła Krajowa Izba Odwoławcza, nakazując zmianę kryteriów w przetargu na odbiór warszawskich śmieci.

Uzasadnienie tego rozstrzygnięcie właśnie trafiło do stron postępowania. Odwołanie złożyły trzy firmy zainteresowane startem w przetargu organizowanym przez miasto stołeczne Warszawa: Byś, Remondis i Lekaro. Jeden z zarzutów dotyczył ustanowionych kryteriów środowiskowych. Miejscy urzędnicy postanowili promować pojazdy, które w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. Za zasilane gazem ziemnym lub biogazem spełniające normę Euro 6 lub wyższą (a także pojazdy elektryczne) chcieli przyznawać pięć punktów, za silniki benzynowe spełniające tę samą normę – dwa punkty, za spełniające normę emisji spalin Euro 5 – po jednym punkcie. Premiowane miały być jednak tylko te firmy, które otrzymają co najmniej 10 pkt.

Punkty za paliwo tak, limit nie

Firmy postawiły różne zarzuty związane z tak ukształtowanym kryterium. Byś przekonywał m.in., że nie ma żadnych podstaw, by inaczej oceniać pojazdy na gaz i benzynę, jeśli spełniają tę samą wyśrubowaną normę Euro 6. Skład orzekający uznał jednak, że takie rozróżnienie jest jak najbardziej uzasadnione. Uwzględnił przedstawione przez zamawiającego analizy, z których jednoznacznie wynika, że pojazdy na gaz cechują się niższą emisją szkodliwych gazów, a dodatkowo są cichsze od tych napędzanych silnikami benzynowymi.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane