System więziennictwa się chwieje: Zamykają kryminały, nie kryminalistów

autor: Mira Suchodolska24.10.2018, 07:30; Aktualizacja: 24.10.2018, 12:22
Chodzi o pozbycie się małych, wyeksploatowanych jednostek penitencjarnych.

Chodzi o pozbycie się małych, wyeksploatowanych jednostek penitencjarnych.źródło: ShutterStock

29 zakładów karnych i aresztów śledczych zniknie w tym roku z mapy kraju. Ma to dać oszczędności, które pójdą m.in. na podwyżki pensji funkcjonariuszy. Ale i tak system się chwieje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Ola(2018-10-24 15:55) Zgłoś naruszenie 410

    Reforma więziennictwa powinna być rozpoczęta najpierw od góry tj centralnego zarządu służby więziennej i atestacji całego kierownictwa. służba niedoinwestowana,nadgodziny kolesiostwo,nepotyzm.

    Odpowiedz
  • Funkcjonariusz (2018-10-24 20:50) Zgłoś naruszenie 290

    Witam!!!!! Jestem funkcjonariuszem z AŚ Białołęka. Nie da się już słuchać tych bzdur wypisywanych przez OISW i CZSW. To grupa palantów oderwanych od rzeczywistości. Można spokojnie zawieszać na SW czerwone latarnie bo bur.del dawno już z SW zrobili.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Franc(2018-10-24 21:27) Zgłoś naruszenie 290

    Wyeksplontowane więzienia... Chyba w Bartoszycach... Najpierw ogromną kasa poszła na remont a później z dnia na dzień zamknęli...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • leszcz(2018-10-24 19:07) Zgłoś naruszenie 200

    Zespół pod przewodnictwem P. Jakiego ma się uporać z rozpoznaniem tematu do 1 września 2019r. To chyba jakaś kpina! Pan Jaki jest w-ce ministrem sprawiedliwości odpowiedzialnym za więziennictwo od kilku lat. Jeśli do dnia dzisiejszego nie poznał problemów SW to znaczy że przez ostatnie kilka lat płaciliśmy mu za nic nierobienie. No ale wiadomo...komisja reprywatyzacyjna, wybory w stolycy...... kiedy tu pracować?

    Odpowiedz
  • Wronczanin(2018-10-25 20:22) Zgłoś naruszenie 130

    Jestem funkcjonariusze już 26 lat, nie znam prof. Kłaka ale tyłu bzdur już dawno nie słyszałem. Pani redaktor we Wronkach Poznaniu czy innych jednostkach Wielkopolski funkcjonariusze mają po 700 nadgodzin i więcej, 0 chętnych do służby a oni mi mówią że jest wspaniałe, totalny obłęd

    Odpowiedz
  • F sz(2018-10-25 08:06) Zgłoś naruszenie 121

    W zamian za L4-zapraszam wszystkich chętnych funkcjonariuszy SW do udziału w akcji oddawania krwi w terminie 9-10 listopada z okazji uczczenia 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - "Nasza Krew- Nasza Ojczyzna"

    Odpowiedz
  • Likwidowany(2018-10-26 09:13) Zgłoś naruszenie 100

    Większego kłamstwa jak żyje nie widziałem zamykacie bo nie ma ludzi do pracy i nie będzie nikt już tak głupi nie jest by pracować za grosze i mieć po 500 nadgodzin i tolerować nastroje przełożonych też mamy życie prywatne rodziny i z nimi chcemy spędzać czas a nie wiecznie w pracy ten system musi upaść i właśnie to robi...

    Odpowiedz
  • F-sz(2018-10-25 08:04) Zgłoś naruszenie 83

    ❗❗❗W zamian za L4-zapraszam wszystkich chętnych funkcjonariuszy SW do udziału w akcji oddawania krwi w terminie 9-10 listopada z okazji uczczenia 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - "Nasza Krew- Nasza Ojczyzna" ❗❗❗

    Odpowiedz
  • dostawca pieczywa(2018-10-25 23:39) Zgłoś naruszenie 80

    niektóre z pozamykanych kryminałów były największymi zakładami pracy na danym terenie ...

    Odpowiedz
  • Dolejlama(2018-10-24 12:53) Zgłoś naruszenie 75

    Pani Redaktor - jak w zamku/klasztorze (a w takich budynkach są ZK) przebudować cele, żeby zapewnić więźniom unijną normę (inaczej się skarżą i dostają odszkodowania)? Jak poprawić efektywność, gdy dominują kameralne ZK dla kilkunastu-kilkudziesięciu więźniów z przerośniętą administracją?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kij wam w oko(2018-10-26 15:14) Zgłoś naruszenie 40

    Dureń chyba kpi. Rozdysponuje funkcjonariuszy po innych jednostkach. Nie dopowiedział, że niejednokrotnie po kilkadziesiąt kilometrów musza owi funkcjonariusze dojeżdżać do swoich nowych jednostek. Wspaniały pomysł panie nikt. Może Wronki zamkniemy, bo jak widziałem, to jest 25 wakatów w ochronie. Dlaczego nie? rozdysponuje się funkcjonariuszy gdzie indziej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jacek(2018-10-25 13:36) Zgłoś naruszenie 30

    A które konkretnie jednostki zamkną???? Ważne.

    Odpowiedz
  • Funkcjo z Białej Podlaksiej(2018-10-26 17:16) Zgłoś naruszenie 20

    Witam, napiszę jak poprzednicy. Reformę trzeba zacząć od muru w Cz i Okręgach. Ludzi tworzących przepisy, nie znając realii. Wymyślanie stałych dyżurow, bawienie się w wojnę-zamiast rozwiązywania problemów dnia codziennego. Napaści na f-szy jest normą. A biuro penitencjarne wyciąga wnioski że przyczyną jest prowokacja z strony strażników. W głowie się nie mieści. To mają być więzienia czy przedszkola? Póki nie pęknie mur na górze i nie zaczniecie słuchać dołu to problemy będą się nawarstwiac. L-4 pójdzie niedługo w ruch i wtedy zobaczycie co znaczy praca bez najważniejszych i najmniej zarabiających ludzi w tej Służbie. I nie wspomnę o zabijaniu godzin 8...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nowak 3-ci(2018-11-02 18:52) Zgłoś naruszenie 20

    Program modernizacji sw autorstwa sekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości czyli pana ,który kandydował na prezydenta stolicy jest totalną bzdurą. Likwidowanie i przekształcenie zk w oz- ty wcale nie przyniesie oszczędności. Poprzez te zabiegi innych funkcjonariuszy deleguje się bądź przenosi do innych jednostek co związane jest z ponoszeniem większych kosztów przez zakład ( a w dalszej mierze przez podatnikow)z uwagi na wypłatę świadczeń związanych z delegacja ,przejazdem służbowym,dietą, generowaniem większej ilości nadgodzin ( czas służby liczony bowiem jest od momentu wyjazdu z miejsca pełnienia służby-jednostka macierzysta , samą sluzba w miejscu docelowym- jednostka do której jesteśmy delegowani ,a powrotem do miejscowości pełnienia służby- jednostka macierzysta), Praca dla więźniów - kolejne oszustwo generujace sztuczne zatrudnienie skazanych na cały, 4/8 etatu czy tam 2/8 po to aby rosły słupki statystyczne, a w praktyce większość ze skazanych nie wyrabia połowy tych godzin z wynikającego etetu.Organizowane kursy dla osadzinych po których uzyskują kwalifikacje brukarza,spawacza etc. ,też są pomyłką, po prostu są pieniądze z dotacji to trzeba je wydać, a jak wygląda to w praktyce to nikt nie wie siedząc za biurkiem ale kurs się odbył dyplomy rozdane kasa się zgadza. W Aś i Zk brakuje ludzi do pracy ,takich w pierwszej linii ,okraja się skład zmiany, niektórzy pracują za dwóch, czasami trzech ,a gdy zawiedzie czynnik ludzki i ktoś się pomyli z uwagi na natłok obowiązków to jest wydłubywany jak ,,koza z nosa,, do postępowania, a na górze żaden kierownik się nie wstawi za tym. Nasza służba sięga dna ,pierwszy kwartal 2019 będzie sądny,czy sie odbijemy od tego dna czy będziemy Titaniciem. Także z całym szacunkiem do poległego w walce o tytuł prezydenta stolicy za pomysl(sztuczny)ale czas na poprawę i modernizacje sw juz upłynął ,przez 3 lata nic pan nijaki nie zrobił stojac na czele naszego sortu ,było gorzej z miesiąca na miesiąc odkąd zajął to stanowisko,my pracujemy srednio 172h miesiecznie +50 nadgodzin w jednstkach funkcjonariusze maja po 700 nadgodzin i wiecej i żadnych zaległości w obowiązkach !!!a pan 3 lata na wysokim szczeblu stanowisko i kłamstwo, wyciszanie atmosfery w jednostkach aby tylko do medii nie wyciekły nadgodziny etc.obiecane podwyżki, płatne nadgodziny raczej nie przekonają nikogo do wstąpienia w szeregi sw ,bo 2400 na rękę w Poznaniu, Wrocławiu czy też innym większym mieście nie jest satysfakcjonujące. Testy na egzamin oficerski w okręgu warszawskim też były sztuką dla sztuki ,kto miał odpowiedzi ten pisał na 100% ,a nawet pojawił się na egzaminie funkcjonariusz z 3 - miesięcznym stażem, a nazwisko miał jakoś tak z rebusu od brzoz(y) i stek-a ,dziwny zbieg okoliczności!!

    Odpowiedz
  • Fusz(2018-11-04 23:09) Zgłoś naruszenie 10

    Czytając komentarze zabrakło mi jeszcze jednego ogromnego problemu ,który powstał przy likwidacji małych jednostek. Dokładnie chodzi mi o AŚ . Nikt nie napisał że poprze teoretyczną oszczędność jaka jest likwidacja AS powstaje koszt w postaci konwojowania osadzonych na znaczne odległości.Przykładem mogą być AS Giżycko lub Bartoszyce. Wcześniej przychodził policjanci pobierali osadzonego i dosłownie pieszą szli do sądu oddalonego o kilkadziesiąt metrów .Teraz konwój jest do sądu oddalonego o 100km w jedną stronę .Czy ktoś policzył za ile czasu pracy policjantów i paliwa trzeba dopłacić ? Może nasza generalicja ma to gdzieś bo to pieniądze podatników ,ale wydane przez MSWiA nie M. Sprawiedliwości .Polica musi tworzyć nowe etaty ,ponieważ wcześniej dwóch było wstanie doprowadzić na sześć ,osiem rozpraw sądowych dziennie ,a teraz max dwie przejeżdżając przy tym 400km . Jest sens w likwidacji Jednostek pod warunkiem tworzenia w ich miejscu tz. oddziałów zewnętrznych ,bo faktycznie administracja jest zbyt duża .

    Odpowiedz
  • zx(2018-10-29 20:09) Zgłoś naruszenie 10

    zakłady poprawcze też są likwidowane a skazani mają większe prawa niż pracownicy

    Odpowiedz
  • Gość(2018-10-26 22:05) Zgłoś naruszenie 10

    A ja

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • majtek pokładowy(2018-11-04 23:06) Zgłoś naruszenie 10

    W mojej jednostce na lukratywne posady zawsze namaszczane były dzieci i inni członkowie rodzin dyrektorów oraz specjalistów jednostek podległych OISW. Na Dolnym Śląsku chyba nie ma AŚ/ZK, w którym nie byłyby zatrudnione osoby o takim samym nazwisku jak nazwisko byłego dyrektora OISW (taki pierwszy lepszy przykład). Od lat polską więzienną zarządzają niekompetentne osoby, nastawione na wysokie apanaże, robiące "karierę" kosztem zdrowia f-szy. Cierpią na tym również nasze rodziny... Przerośnięta administracja... jeden oddziałowy i jeden wychowawca na 80 osadzonych... Ale resocjalizacja ponoć idzie pełną parą... Ten okręt już tonie ale nienajedzone szczury będą biegać po pokładzie do samego końca.

    Odpowiedz
  • F-sz(2018-10-26 02:03) Zgłoś naruszenie 10

    Jak nie przywrócą starego systemu emerytalnego to sami będą pracować!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Caber(2018-10-28 19:43) Zgłoś naruszenie 02

    Po pierwsze w Służbie Więziennej zlikwidować większość administracji bo przez 10 lat jak pracuję w ZK to tylko tam tworzą nowe etaty, zlikwidować okręgi bo tam pracuję dużo nieproduktywnych funkcjonariuszy którzy mają bardzo małą albo żadną styczność z osadzonymi i wziąść się za Centralny Zarząd bo ten organ też pęcznieje. I po co, się pytam w administracji są sami oficerowie , rozdają gwiazdki na prawo i lewo, a to kosztuje. Rozumiem , Kierownik Dowódca Zmiany, ale zwykły ewidencyjny czy Wychowawca są oficerami? Po co?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz