Zamówienia publiczne także dla firmy w restrukturyzacji

autor: Sławomir Wikariak24.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:26
dokument, podpis, biuro, praca

Zdaniem składu orzekającego firma składająca odwołanie nie udowodniła także, by lider konsorcjum był winien poważnego naruszenia swych obowiązków zawodowych.źródło: ShutterStock

 Otwarcie wobec firmy postępowania sanacyjnego nie oznacza automatycznie, że nie może ona startować w publicznych przetargach – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W przetargu na budowę trasy tramwajowej w Bydgoszczy ofertę złożyło konsorcjum. Na jego czele stała firma, wobec której wszczęto postępowanie restrukturyzacyjne. Zdaniem konkurenta fakt ten oznacza, że konsorcjum wprowadziło w błąd zamawiającego, twierdząc, że spełnia warunki finansowe i ekonomiczne. Zaświadczenie z banku na temat zdolności kredytowej lidera wydano na dzień przed otwarciem postępowania sanacyjnego. Gdyby bank znał jego aktualną sytuację, nie wydałby z pewnością takiego dokumentu.

KIO nie przekonał tej argument. „Fakt, że dokument został wystawiony na dzień przed otwarciem postępowania sanacyjnego (…), nie tworzy sytuacji, iż opinia ta jest niewiarygodna i nie może zostać uznana za potwierdzającą spełnianie warunku odnoszącego się do sytuacji ekonomicznej i finansowej” – podkreślono w uzasadnieniu wyroku oddalającego odwołanie. Zdaniem składu orzekającego zamawiający dowiedziawszy się o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego nie miał obowiązku żądać nowej opinii z banku, gdyż przedstawiona była wciąż aktualna.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane