statystyki

Sąd Najwyższy: Sędziowie wracają do pracy. Wątpliwości jednak pozostają

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.10.2018, 07:30; Aktualizacja: 23.10.2018, 07:39
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Małgorzata Gersdorf wysłała do 22 sędziów Sądu Najwyższego odesłanych w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat pisma wzywające do stawienia się w celu podjęcia służby.

Wczoraj w gmachu przy placu Krasińskich pojawili się już, oprócz prof. Gersdorf, Stanisław Zabłocki, prezes SN kierujący Izbą Karną, oraz sędzia Krzysztof Rączka. Jeżeli zaś chodzi o sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy także na skutek ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.) musieli przejść w stan spoczynku, to, jak podaje wydział informacji, 14 sta wiło się w poniedziałek do pracy i podjęło czynności służbowe.

To oczywiście skutek wydanego w ostatni piątek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowienia o zabezpieczeniu. Pojawiają się jednak sugestie, że sędziowie powinni zachować się bardziej powściągliwie i poczekać z orzekaniem do czasu, aż rządzący podejmą odpowiednie kroki w celu wykonania postanowienia TSUE.

Zdziwiony działaniami sędziów jest prezydencki minister Andrzej Dera.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

 • Alf(2018-10-23 11:31) Zgłoś naruszenie 413

  Nie jestem prawnikiem proszę więc o wyjaśnienie: na jakiej podstawie prawnej sędziowie przeniesieni w stan spoczynku mają wrócić do orzekania? Czy na mocy środka tymczasowego? Jeśli tak, czy środek tymczasowy nie stoi w sprzeczności z treścią Konstytucji jako najwyższego prawa RP w części prerogatywy Prezydenta do powoływania sędziów?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Zib(2018-10-23 09:51) Zgłoś naruszenie 3725

  TSUE nie ma prawa wtrącać się w SADOWNICTWO Polski. Gersdorf i jej ********** skończy swoją karierę w dramatycznych okolicznościach - to co robi to jest zdrada stanu!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Xyz(2018-10-23 09:40) Zgłoś naruszenie 3117

  Proszę o podanie nazwisk sędziów, którzy stawili się do pracy. To może mieć znaczenie w procesach.

  Odpowiedz
 • Paweł(2018-10-23 10:02) Zgłoś naruszenie 2811

  Z soboty na niedzielę podnieśli wiek emerytalny i cisza. Skracają wiek i wielka awantura sędziów, roztrąbiona na całą Europę. Czy można to pojąć?

  Odpowiedz
 • Natan(2018-10-23 10:05) Zgłoś naruszenie 2411

  Gersdorf może ich wysłać do pracy do Niemiec !!!! Tylko nie wiadomo czy Niemcy zatrudnią sędziów na telefon !!!

  Odpowiedz
 • Obserwator(2018-10-23 11:37) Zgłoś naruszenie 209

  Czy tej kobiety nie można uciszyć. Kilkoma sędziami zajmuje się EUROPA. Ustawami sejmu o OFE, dezubekizacynymi to ci "wspaniali" sędziowie w Polsce i w UE to się nie zajmowali. SWOŁOCZ. Tylko koryto sie dla nich liczy. Rząd powinien olać postanowienie TSUE. Będzie decyzja z uzasadnieniem to się wróci do tej sprawy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Konsument(2018-10-23 10:34) Zgłoś naruszenie 195

  Ciekawe, że jak TSUE ma ratować stanowiska sędziów to zauważają oni, że są częścią europejskiego sądownictwa i wyroków TSUE trzeba przestrzegać. Gdy przychodzi orzekać w sprawach konsumentów przeciw bankom olewają całe utrwalone orzecznictwo TSUE, które nakazuje badać abuzywność niedozwolonych klauzul z urzędu, wskazuje że jednostronne prawo do ustalania ceny bez zawarcia w umowie obiektywnego i weryfikowalnego mechanizmu ustalania tej ceny skutkuje bezskutecznością takiego postanowienia. TSUE także wskazał, że obowiązkiem banków było dogłębne wyjaśnienie natury i skali ryzyka kursowego - samo podpisanie oświadczenia o świadomości ryzyka nie spełnia tego wymogu. Sędziowie na codzień ignorują te orzeczenia i nikt nie krzyczy, że wychodzimy z Unii.

  Odpowiedz
 • nie ma takich traktatow ze UE "zawiesza" ustawy(2018-10-23 16:14) Zgłoś naruszenie 147

  Zaden organ europejski nie ma prawa "zawieszania" ustaw krajow bedacych czlonkami UE. Organy europejskie, wlacznie z TSEU, moga jedynie wzywac rzady europejskie do podjecia dzialan legislacyjnych, wlacznie z zalecaniem odwolywania ustaw juz przyjetych. Gdyby bylo inaczej, wiele krajow takich jak Francja, Wlochy, Hiszpania itd mialoby ustawy budrzetowe "zawieszane" przez UE. Oczywiscie niezaleznie od wplywania na dzialalnosc legislacyjna w ramach krajow czlonkowskich, istnieje domena prawa (czy dzialalnosci budzetowej), w ktorych najwyzsza instancja sa organy na poziomie europejskim. Dotychczas ustalanie wieku emerytalnego sedziow krajowych nie miescilo sie w ramach prawa europejskiego. Obserwujemy wlasnie probe stworzenia takiego precedensu dla SN Polski. Oczywiscie tylko naiwny moglby oczekiwac, ze taki precedens mozna bedzie potem przeniesc na Francje czy Niemcy. Ale to inna inszosc....

  Odpowiedz
 • Brawo Ziobro(2018-10-23 21:31) Zgłoś naruszenie 93

  Pani Ministrze Ziobro ile mamy czekać aż ich wyrzucie z sądów, wszyscy won, do przegranej w wyborach parlamentarnych?? Liczymy na Pana.

  Odpowiedz
 • Bert(2018-10-23 21:10) Zgłoś naruszenie 82

  Czerwona zaraza w SN usiłuje przekonać, że jest eliksirem zdrowia !

  Odpowiedz
 • niewyrozumiały(2018-10-23 10:01) Zgłoś naruszenie 66

  Ludzie przestańcie się tym jarać. ****** macie do gadania.

  Odpowiedz
 • krl11(2018-10-24 01:05) Zgłoś naruszenie 10

  Zwracam uwagę, że skoro TSUE wzywa RP do podjęcia kroków w celu przywrócenia sędziów SN przeniesionych w stan spoczynku do poprzednich funkcji w SN (i zawieszenia odpowiednich artykułów ustawy o SN), to faktycznie uznaje, że sędziowie ci aktualnie są przeniesieni w stan spoczynku i pozbawieni funkcji w SN. Dotyczy to też byłej (obecnie) i (miejmy nadzieję) już niedługo znów aktualnej prezes Gersdorf. Czyli: zgodnie z opinią TSUE w efekcie nowej ustawy o SN prezes Gersdorf straciła swoje stanowisko. Stanowisko takie jest logiczne, gdyż ustawa o SN obowiązuje dopóki nie zostanie zmieniona lub jej konstytucyjność nie zostanie zakwestionowana przez TK. Tak twierdzi Rząd i jak widać TSUE też tak uważa.

  Odpowiedz
 • Waldi(2018-12-19 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo się cieszę że sędziowie wcześniej przymusowo wysłani na emeryturę wracają do orzekania. A panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie radził bym aby się nie denerwował tak jak wczoraj przy okazji wystąpienia w Trybunale Konstytucyjnym a przyjął to do wiadomości że sędziowie wrócili na mocy zawieszenia wcześniejszych przepisów przez TSUE tylko jako osoba nie znająca się na prawie mam pytanie czy to zawieszenie będzie obowiązywać długo? i na jakich zasadach? i czy Pis po tym zawieszeniu będzie mógł znów wysłać sędziów na emeryturę?

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-10-24 22:06) Zgłoś naruszenie 00

  Po Solidaruchach trzeba będzie Herkulesa, aby tą stajnię oczyścić...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane