statystyki

Język prawa unijnego, czyli co z angielskim po brexicie

autor: dr Agnieszka Doczekalska20.10.2018, 09:00
Unia Europejska „zjednoczona w różnorodności” wybrała politykę wielojęzyczności. W praktyce oznacza to, że każdy język urzędowy państwa członkowskiego może zostać językiem urzędowym Unii.

Unia Europejska „zjednoczona w różnorodności” wybrała politykę wielojęzyczności. W praktyce oznacza to, że każdy język urzędowy państwa członkowskiego może zostać językiem urzędowym Unii.źródło: ShutterStock

Po swoim wyjściu z Unii Brytyjczycy stracą obywatelstwo UE, a prawo Wspólnoty przestanie ich obowiązywać. Czy w takiej sytuacji uzasadnione jest tworzenie prawa unijnego również w ich języku? Kto powinien podjąć decyzję o statusie języka Shakespeare’a w Unii?

U nia Europejska „zjednoczona w różnorodności” wybrała politykę wielojęzyczności. W praktyce oznacza to, że każdy język urzędowy państwa członkowskiego może zostać językiem urzędowym Unii.

Obecnie 24 języki mają status urzędowych i jednocześnie roboczych używanych przez instytucje unijne. Wyjątkiem jest jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tam językiem roboczym jest francuski.

Rozporządzenia UE, które mają bezpośrednią moc prawną w państwach członkowskich (czyli nie jest konieczne ich wdrażanie do krajowego systemu prawnego), a także inne akty prawne o zasięgu ogólnym są sporządzane we wszystkich 24 językach urzędowych. Oznacza to, że obywatel Unii może oprzeć swoją wiedzę na temat obowiązującego go prawa na wersji aktu prawnego w znanym mu języku. Wszystkie wersje językowe mają bowiem taką samą moc wiążącą i wspólnie tworzą znaczenie aktu prawnego.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • UE to dno w rodzaju RODO(2018-10-20 14:19) Zgłoś naruszenie 816

  Nikt tego prawa unijnego nie czyta, więc w sumi mogło by byc pisane nawet po chinsku. Kogo to obchodzi.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • ups(2018-10-20 13:26) Zgłoś naruszenie 54

  Pozostaje Irlandia, więc o czym ten artykuł?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ian Eby(2018-10-21 15:22) Zgłoś naruszenie 30

  Prawo unijne bywa jak i inne akty legislacyjne nieraz wadliwe a nieraz dobre. Ustawodawstwo tworzone przez ludzi z bylych demoludów jest, ogolnie rzecz biorac, duzo, duzo gorsze od unijnego. Wiem o czym mówie z wlasnego doswiadczenia. Komentatorzy tutaj uprawiaja krytykanctwwo z pozycji slynnej juz w swiecie polskiej megalomanii za ktrora stoi brak kompetencji, dyletantyzm i brak tresci merytorycznych. Przyjzyjcie sie tworom prawnym wyprodukowanym w RP (po 1990 r).

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-10-21 15:55) Zgłoś naruszenie 21

  Wielusettysięczne manifestacje antybrexitowe z tego weekendu wskazują, że angielski może pozostać językiem UE. W zakresie tych części Brytanii Niegdyś Wielkiej, które odłączą się od wychodzącej Anglii.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nieanglik(2019-08-31 00:18) Zgłoś naruszenie 00

  Proste, Anglia odchodzi i zabiera swoje zabawki, w tym język, a że oni słabo znają języki, to czyj problem?. Europa ma wiele mocnych języków, choćby z tytułu ilości mieszkańców posługujących się danym językiem. Jeżeli będzie trzeba, to ludzie na stanowiskach się nauczą , pieniądz zmobilizuje. Np. pan Tusk musiał i się nauczył. Czym się przejmować. Trzeba iść dalej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane