statystyki

Prawo skazuje niewypłacalnych dłużników na sąd kapturowy

autor: Piotr Szymaniak16.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:41
Postanowienie zarządzające ewentualny wpis do RDN jest orzeczeniem kończącym postępowanie co do istoty sprawy.

Postanowienie zarządzające ewentualny wpis do RDN jest orzeczeniem kończącym postępowanie co do istoty sprawy.źródło: ShutterStock

Od marca osoby wpisywane do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (RDN) nie tylko nie mogą wnieść zażalenia na postanowienie w tym przedmiocie, ale nie są nawet o tym informowane. Może to być niezgodne z konstytucją.

Chodzi o art. 49 nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która weszła w życie 15 marca br. (Dz.U. z 2018 r. poz. 398). Przepis ten stanowi, że w sprawach wszczętych od dnia wejścia w życie nowelizacji nie wymagają doręczenia i nie podlegają zaskarżeniu postanowienia w przedmiocie wpisów do RDN oraz do rejestru przedsiębiorców (wpisy o umorzeniu egzekucji sądowej lub administracyjnej z uwagi na to, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych).

Pytanie do TK

Sąd Rejonowy w Białymstoku, do którego trafiła skarga na postanowienie referendarza sądowego o wpisie do RDN, nie odrzucił jej jako niedopuszczalnej, ale zawiesił postępowanie i skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego.

Postanowienie zarządzające ewentualny wpis do RDN jest orzeczeniem kończącym postępowanie co do istoty sprawy. A skoro tak, to uczestnikowi powinna przysługiwać apelacja lub skarga. Taka praktyka funkcjonowała do 15 marca 2018 r., ale postępowania wszczęte po 14 marca 2018 r. przebiegają już niejako inkwizycyjnie i kapturowo.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Mecenas(2018-10-16 10:11) Zgłoś naruszenie 34

    przecież nikt nie sprawdza tych rejestrów.......,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • +(2018-10-17 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wypadałoby przeczytać czym były sądy kapturowe...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane