statystyki

Prawo skazuje niewypłacalnych dłużników na sąd kapturowy

autor: Piotr Szymaniak16.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:41
Postanowienie zarządzające ewentualny wpis do RDN jest orzeczeniem kończącym postępowanie co do istoty sprawy.

Postanowienie zarządzające ewentualny wpis do RDN jest orzeczeniem kończącym postępowanie co do istoty sprawy.źródło: ShutterStock

Od marca osoby wpisywane do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (RDN) nie tylko nie mogą wnieść zażalenia na postanowienie w tym przedmiocie, ale nie są nawet o tym informowane. Może to być niezgodne z konstytucją.

Chodzi o art. 49 nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która weszła w życie 15 marca br. (Dz.U. z 2018 r. poz. 398). Przepis ten stanowi, że w sprawach wszczętych od dnia wejścia w życie nowelizacji nie wymagają doręczenia i nie podlegają zaskarżeniu postanowienia w przedmiocie wpisów do RDN oraz do rejestru przedsiębiorców (wpisy o umorzeniu egzekucji sądowej lub administracyjnej z uwagi na to, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych).

Pytanie do TK

Sąd Rejonowy w Białymstoku, do którego trafiła skarga na postanowienie referendarza sądowego o wpisie do RDN, nie odrzucił jej jako niedopuszczalnej, ale zawiesił postępowanie i skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego.

Postanowienie zarządzające ewentualny wpis do RDN jest orzeczeniem kończącym postępowanie co do istoty sprawy. A skoro tak, to uczestnikowi powinna przysługiwać apelacja lub skarga. Taka praktyka funkcjonowała do 15 marca 2018 r., ale postępowania wszczęte po 14 marca 2018 r. przebiegają już niejako inkwizycyjnie i kapturowo.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Mecenas(2018-10-16 10:11) Zgłoś naruszenie 34

    przecież nikt nie sprawdza tych rejestrów.......,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • +(2018-10-17 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wypadałoby przeczytać czym były sądy kapturowe...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane