100 lat polskiego prawa: Oto kamienie milowe naszej legislacji. Czy odmieniły życie Polaków?

autor: Piotr Szymaniak05.10.2018, 07:30; Aktualizacja: 05.10.2018, 12:20
Kodeks handlowy stanowił zwieńczenie procesu kodyfikacji prawa handlowego, która nastąpiła jeszcze w latach 20. XX w.

Kodeks handlowy stanowił zwieńczenie procesu kodyfikacji prawa handlowego, która nastąpiła jeszcze w latach 20. XX w.źródło: ShutterStock

W ciągu ostatniego stulecia bywały takie ustawy, które zmieniały los Polski i Polaków. Oto ich subiektywny wybór dokonany przez prawniczą elitę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Zażenowana(2018-10-07 16:21) Zgłoś naruszenie 10

  Kolejny artykuł na 100-lecie polskiego prawa, w którym naukowców ogranicza się do Warszawy, choćby i pracowników jakichś prywatnych uczelni, i do UJ. Rozumiem, że zdaniem autorów DGP profesorowie z UŁ, UAM itp. nie umywają się do pracowników ALK, SWPS czy adiunktów na UJ i to żadni ,,wybitni prawnicy" czy ,,prawnicza elita".

  Odpowiedz
 • ma ke(2018-10-05 10:31) Zgłoś naruszenie 52

  Pamiętam jak PIS obiecywał wprowadzić ustawę o doradcach prawnych. Ale jak zwykle nie dotrzymał słowa i na czczych obietnicach się skończyło. Mógł być kamień milowy w polskim systemie prawnych, a wyszło im jak zawsze. Nic nie naprawili, a jeszcze zepsuli, zwiększają te przywileje.

  Odpowiedz
 • rander(2018-10-05 10:25) Zgłoś naruszenie 51

  Kamieniem milowym to mogła być ustawa o doradcach prawnych, która miała przełamać postkomunistyczny monopol korporacji prawniczych i wprowadzić wolny rynek. No ale PIS słowa nie dotrzymał. Bo przecież rodzina ważniejsza niż jacyś tam potrzebni raz na 4 lata wyborcy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • polski obywatel(2018-10-05 10:24) Zgłoś naruszenie 20

  Prawo robione przez przestępców dla przestępców gdzie przestępcy maja większe prawa niż policja i są chronieni przez sądy, zgodnie z prawem, a policjant żeby mógł użyć broni musi zostać najpierw zastrzelony przez przestępcę?

  Odpowiedz
 • Polskie Prawo - jedna wielka niesprawiedliwość(2018-10-05 10:21) Zgłoś naruszenie 91

  Kamieniem milowym są przywileje korporacyjne. Kolesie politycy potrafili nawet ubezwłasnowolnić naród, żeby tylko korporacje miały swoje przymusy korzystania z ich usług. Dorośli, sprawni na umyśle ludzie traktowani są przez polskie prawo jak osoby ubezwłasnowonione. Nie mają prawa decydować swobodnie o wyborze pełnomocnika przed sądem. Nie mają prawa sami złożyć kasacji od swojego wyroku. Takie ograniczanie wolności jednostki to cecha charakterystyczna dla instytucji ubezwłasnowolnienia, kiedy ludziom niesprawnym umysłowo uniemożliwia się podejmowania pewnych czynności. Jedynymi w pełni obywatelami są w tym kraju członkowie korporacji. Ich te ograniczenia nie dotyczą. I taki notariusz może sobie składać kasację karną, a adwokat karnista - skargę kasacyjną cywilną. Profesor historii prawa może reprezentować kogo chce w sprawie administracyjnej, choćby całe życie zajmował się Constitutio Criminalis Carolina.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • chłodnym okiem(2018-10-05 09:27) Zgłoś naruszenie 30

  Czy odmieniły życie Polaków?Jak w obrocie funkcjonuje jeszcze mimo 30 letnich przemian prawo komunistyczne n.p DEKRETY BIERUTA- to o czym my mówimy??????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane