statystyki

TK: Pozbawienie statusu pokrzywdzonego do zaskarżenia

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.10.2018, 07:27; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:22
Trybunał doszedł do wniosku, że pozbawienie pokrzywdzonego prawa do zaskarżenia postanowienia sądu odbierającego mu status oskarżyciela posiłkowego „istotnie ogranicza ochronę jego praw i interesów w procesie karnym”

Trybunał doszedł do wniosku, że pozbawienie pokrzywdzonego prawa do zaskarżenia postanowienia sądu odbierającego mu status oskarżyciela posiłkowego „istotnie ogranicza ochronę jego praw i interesów w procesie karnym”źródło: ShutterStock

Przepis uniemożliwiający poskarżenie się na sądową decyzję o pozbawieniu statusu oskarżyciela posiłkowego, a tym samym uniemożliwiającą udział w procesie karnym, narusza ustawę zasadniczą – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Tak naprawdę wczorajsze rozstrzygnięcie TK jest już drugim, w którym poruszona została kwestia braku zaskarżalności postanowienia sądu blokującego zainteresowanym udział w postępowaniu przed sądem karnym. Pierwszy wyrok zapadł w maju br. (sygn. akt K 12/15). I już wówczas stwierdzono, że taka norma jest nie do pogodzenia z konstytucją. Dlaczego więc TK ponownie zajmował się problemem? Otóż oceniona wczoraj norma obowiązuje od 1 lipca 2015 r., czyli od momentu wejścia w życie tzw. dużej nowelizacji kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247 ze zm.). Tymczasem sprawa przed TK została zainicjowana przez skargę obywatela, który został pozbawiony możliwości działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego przed tą datą, bo w marcu 2015 r.

I choć nowela z lipca 2015 r. zmieniła kwestionowany przepis jedynie pod kątem redakcyjnym, TK i tak musiał zająć się skargą. A to dlatego, że, jak tłumaczył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, „skutek majowego wyroku TK rozciąga się jedynie na rozstrzygnięcia (pozbawiające statusu oskarżyciela posiłkowego – red.) wydane po 30 czerwca 2015 r.”.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane