statystyki

TK: Pozbawienie statusu pokrzywdzonego do zaskarżenia

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.10.2018, 07:27; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:22
Trybunał doszedł do wniosku, że pozbawienie pokrzywdzonego prawa do zaskarżenia postanowienia sądu odbierającego mu status oskarżyciela posiłkowego „istotnie ogranicza ochronę jego praw i interesów w procesie karnym”

Trybunał doszedł do wniosku, że pozbawienie pokrzywdzonego prawa do zaskarżenia postanowienia sądu odbierającego mu status oskarżyciela posiłkowego „istotnie ogranicza ochronę jego praw i interesów w procesie karnym”źródło: ShutterStock

Przepis uniemożliwiający poskarżenie się na sądową decyzję o pozbawieniu statusu oskarżyciela posiłkowego, a tym samym uniemożliwiającą udział w procesie karnym, narusza ustawę zasadniczą – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Tak naprawdę wczorajsze rozstrzygnięcie TK jest już drugim, w którym poruszona została kwestia braku zaskarżalności postanowienia sądu blokującego zainteresowanym udział w postępowaniu przed sądem karnym. Pierwszy wyrok zapadł w maju br. (sygn. akt K 12/15). I już wówczas stwierdzono, że taka norma jest nie do pogodzenia z konstytucją. Dlaczego więc TK ponownie zajmował się problemem? Otóż oceniona wczoraj norma obowiązuje od 1 lipca 2015 r., czyli od momentu wejścia w życie tzw. dużej nowelizacji kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247 ze zm.). Tymczasem sprawa przed TK została zainicjowana przez skargę obywatela, który został pozbawiony możliwości działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego przed tą datą, bo w marcu 2015 r.

I choć nowela z lipca 2015 r. zmieniła kwestionowany przepis jedynie pod kątem redakcyjnym, TK i tak musiał zająć się skargą. A to dlatego, że, jak tłumaczył Andrzej Zielonacki, sędzia sprawozdawca, „skutek majowego wyroku TK rozciąga się jedynie na rozstrzygnięcia (pozbawiające statusu oskarżyciela posiłkowego – red.) wydane po 30 czerwca 2015 r.”.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane