statystyki

Zamiar opuszczenia Unii nie blokuje wykonania ENA

autor: Piotr Szymaniak20.09.2018, 17:00
areszt, więzień, aresztowanie

Wyrok TSUE nie oznacza jednak, że po faktycznym brexicie pomiędzy Wielką Brytanią a pozostałymi krajami Wspólnoty nie będą stosowane przepisy o Europejskim Nakazie Aresztowania.źródło: ShutterStock

 Notyfikowanie przez Wielką Brytanię zamiaru opuszczenia struktur Unii Europejskiej nie stanowi przeszkody w wydaniu temu państwu osób, wobec których wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Do takich wniosków doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczyła aresztowanego w Irlandii, którego wydania na podstawie ENA domaga się wchodząca w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandia Północna. Oskarżony sprzeciwił się przekazaniu go do Wielkiej Brytanii z uwagi na kwestie wynikające z wystąpienia tego państwa z UE.

Rozpatrując jego sprawę High Court w Irlandii powziął wątpliwość co do stosowania ENA w sytuacji, gdy na skutek brexitu nie jest jasne, jakie zostaną zawarte umowy dwustronne pomiędzy UE a Wielką Brytanią, dlatego skierował pytania prejudycjalne do TSUE.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane