W przetargach nie będzie obligu wystawienia e-faktur

autor: Sławomir Wikariak19.09.2018, 07:43; Aktualizacja: 19.09.2018, 09:36
Bezpośrednim powodem wprowadzenia nowych przepisów jest wdrożenie dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych.

Bezpośrednim powodem wprowadzenia nowych przepisów jest wdrożenie dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo realizujące zamówienia publiczne nie będą na razie musiały wystawiać takich elektronicznych dokumentów. Jeśli się jednak na to zdecydują, to administracja będzie zobligowana do ich przyjmowania.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwach publiczno-prywatnych. Zgodnie z nim od 18 kwietnia 2019 r. wszystkie instytucje udzielające zamówień powyżej 30 tys. euro będą musiały przyjmować od wykonawców e-faktury. W przypadku zamówień poniżej wspomnianego progu oblig ten zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Sami przedsiębiorcy nie będą jednak na razie zobowiązani do wystawiania e-faktur. Początkowo rząd zakładał nałożenie na nich takiego obowiązku po dwóch latach obowiązywania ustawy, ale ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane