statystyki

TSUE: Odzyskiwanie długów z pomocą nakazu zapłaty opartego na wekslu jest niezgodne z unijnymi przepisami

autor: Emilia Świętochowska17.09.2018, 16:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

I według TSUE taki jest właśnie przypadek polskich przepisów. Jak podkreślił trybunał, wymóg, aby pożyczkobiorca przedstawił w terminie dwóch tygodni wszystkie fakty i argumenty prawne na swoją korzyść oraz sposób wyliczania kosztów sądowych rodzi duże ryzyko, że konsument zarzutów nie wniesie.źródło: ShutterStock

 Odzyskiwanie długów z pomocą nakazu zapłaty opartego na wekslu jest niezgodne z unijnymi przepisami – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku dotyczącym sporu między polską firmą pożyczkową Profi Credit a jej klientem.

Wykonanie orzeczenia będzie wymagało zmiany regulacji kodeksu postępowania cywilnego. Dziś nie obligują one sądu rozpoznającego pozew w postępowaniu nakazowym do sprawdzenia, czy umowa pożyczki nie zawierała nieuczciwych postanowień. Zdaniem trybunału luksemburskiego ryzyko, że pożyczkobiorca nie wniesie pisma zawierającego zarzuty ze względu na urzędowe restrykcje, jest zbyt duże, przez co procedura ta narusza prawo konsumenckie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Amigos(2018-09-18 00:16) Zgłoś naruszenie 52

  A nie można było zlikwidować prawa wekslowego, kiedy jeszcze byłem studentem?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wieści z rejonu(2018-09-18 17:43) Zgłoś naruszenie 51

  Trzeba było TSUE i odważnego polskiego Sędziego, który zadał pytanie prejudycjalne, by rękoma UE usunąć ewidentną nieprawość polskiego prawa! Co robiła "dobra zmiana", gdy polscy Sędziowie pokrętnymi wykladniami starali się oddalać pozwy ProfiCredit (mój wydział ukuł oddalenie na stosunek podstawowy - ale było to de facto pozaprawnie)? Dobra zmiana zajmowała się stołkami. Chwała TSUE, chwała Sądowi!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Neron(2018-09-17 19:28) Zgłoś naruszenie 33

  Czyli wszystkie weksle będące u wierzycieli można wrzucić do kosza ?

  Odpowiedz
 • Tumanek(2018-09-22 15:26) Zgłoś naruszenie 02

  Mi tam weksle niepotrzebne - wszystko odzyskuje dzięki mk-finanse i nie ma gadania! I o to chodzi w biznesie, żeby być twardym.

  Odpowiedz
 • zasa(2018-09-25 22:27) Zgłoś naruszenie 02

  Tak naprawdę każdy wybiera sposób odzyskania pieniędzy taki jak mu pasuje, ale musi być zgodny z prawem. Dla mnie krótka piłka- zajmuje mi się odzyskiwaniem Kaczmarski Inkasso, szybko i bez krzywdy dla żadnej ze stron.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane