statystyki

Firmy pożyczkowe mogą stracić wygodny oręż. TSUE zbada dochodzenia należności na podstawie weksla

autor: Emilia Świętochowska13.09.2018, 07:38; Aktualizacja: 13.09.2018, 10:23
podpis, umowa, dokument

Gdy klient przestał spłacać swoje zobowiązania, Profi Credit wypełnił weksel in blanco (chodziło o kwotę niewiele ponad 3 tys. zł) i zwrócił się do sądu o wydanie na tej podstawie nakazu zapłaty (do pozwu dołączył weksel oraz wypowiedzenie umowy).źródło: ShutterStock

 Dziś Trybunał Sprawiedliwości UE może dać kolejny argument za tym, by usunąć z polskiego prawa jeden z substytutów niesławnego bankowego tytułu egzekucyjnego. Luksemburscy sędziowie rozstrzygną bowiem sprawę dotyczącą dopuszczalności wydawania nakazu zapłaty i dochodzenia należności na podstawie weksla na gruncie prawa europejskiego (C 176/17).

Wątpliwości co do legalności tej praktyki powstały przy okazji sporu między firmą pożyczkową Profi Credit Polska a jednym z jej nieterminowych klientów. W zawartej przez nich standardowej umowie o chwilówkę znalazł się warunek, który zobowiązywał dłużnika do wystawienia weksla własnego w celu zabezpieczenia roszczeń pożyczkodawcy.

Gdy klient przestał spłacać swoje zobowiązania, Profi Credit wypełnił weksel in blanco (chodziło o kwotę niewiele ponad 3 tys. zł) i zwrócił się do sądu o wydanie na tej podstawie nakazu zapłaty (do pozwu dołączył weksel oraz wypowiedzenie umowy). Standardowo odbywa się to bez wiedzy samego pozwanego. Zgodnie z art. 485 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego sąd po prostu wydaje nakaz zapłaty, jeśli przedstawiony weksel jest prawidłowo wypełniony i podpisany. Sprawdza zatem jedynie wymogi formalne i nie ma obowiązku badać treści umowy pożyczki pod kątem uczciwości jej warunków ani żądać innych dowodów. Nakaz zapłaty jest następnie doręczany nieterminowemu klientowi wraz z pouczeniem o możliwości wniesienia zarzutów (są na to dwa tygodnie). Jeśli pożyczkobiorca tego nie zrobi, wówczas nakaz staje się tytułem zabezpieczenia wykonalnym bez nadawania mu klauzuli wykonalności.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane