statystyki

Firmy pożyczkowe mogą stracić wygodny oręż. TSUE zbada dochodzenia należności na podstawie weksla

autor: Emilia Świętochowska13.09.2018, 07:38; Aktualizacja: 13.09.2018, 10:23
podpis, umowa, dokument

Gdy klient przestał spłacać swoje zobowiązania, Profi Credit wypełnił weksel in blanco (chodziło o kwotę niewiele ponad 3 tys. zł) i zwrócił się do sądu o wydanie na tej podstawie nakazu zapłaty (do pozwu dołączył weksel oraz wypowiedzenie umowy).źródło: ShutterStock

 Dziś Trybunał Sprawiedliwości UE może dać kolejny argument za tym, by usunąć z polskiego prawa jeden z substytutów niesławnego bankowego tytułu egzekucyjnego. Luksemburscy sędziowie rozstrzygną bowiem sprawę dotyczącą dopuszczalności wydawania nakazu zapłaty i dochodzenia należności na podstawie weksla na gruncie prawa europejskiego (C 176/17).

Wątpliwości co do legalności tej praktyki powstały przy okazji sporu między firmą pożyczkową Profi Credit Polska a jednym z jej nieterminowych klientów. W zawartej przez nich standardowej umowie o chwilówkę znalazł się warunek, który zobowiązywał dłużnika do wystawienia weksla własnego w celu zabezpieczenia roszczeń pożyczkodawcy.

Gdy klient przestał spłacać swoje zobowiązania, Profi Credit wypełnił weksel in blanco (chodziło o kwotę niewiele ponad 3 tys. zł) i zwrócił się do sądu o wydanie na tej podstawie nakazu zapłaty (do pozwu dołączył weksel oraz wypowiedzenie umowy). Standardowo odbywa się to bez wiedzy samego pozwanego. Zgodnie z art. 485 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego sąd po prostu wydaje nakaz zapłaty, jeśli przedstawiony weksel jest prawidłowo wypełniony i podpisany. Sprawdza zatem jedynie wymogi formalne i nie ma obowiązku badać treści umowy pożyczki pod kątem uczciwości jej warunków ani żądać innych dowodów. Nakaz zapłaty jest następnie doręczany nieterminowemu klientowi wraz z pouczeniem o możliwości wniesienia zarzutów (są na to dwa tygodnie). Jeśli pożyczkobiorca tego nie zrobi, wówczas nakaz staje się tytułem zabezpieczenia wykonalnym bez nadawania mu klauzuli wykonalności.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane