statystyki

Wyroki TK odzierają ludzi z ich prywatności. RPO: Potrzeba jest anonimizacja

autor: Sławomir Wikariak13.09.2018, 07:21; Aktualizacja: 13.09.2018, 08:37
Chociaż podczas postępowania przed TK dane osobowe osób skarżących są chronione i można zastrzec ich poufność, to sytuacja zmienia się z chwilą publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw.

Chociaż podczas postępowania przed TK dane osobowe osób skarżących są chronione i można zastrzec ich poufność, to sytuacja zmienia się z chwilą publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw.źródło: ShutterStock

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie powinny być publikowane z danymi osobowymi skarżących – uważa rzecznik praw obywatelskich i prosi o zajęcie stanowiska Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Chociaż podczas postępowania przed TK dane osobowe osób skarżących są chronione i można zastrzec ich poufność, to sytuacja zmienia się z chwilą publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Tak było w przypadku mężczyzny, który zaskarżył przepisy dotyczące orzekania o niepełnosprawności. Wygrał sprawę, ale zwycięstwo to okupił odarciem z prywatności. Opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok zawierał bowiem jego imię i nazwisko. W powiązaniu z samą skargą oznaczało to zaś tak naprawdę ujawnienie danych szczególnie wrażliwych, bo dotyczących stanu jego zdrowia (choroby psychicznej). Trudno o większe naruszenie prywatności.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane