statystyki

Wyroki TK odzierają ludzi z ich prywatności. RPO: Potrzeba jest anonimizacja

autor: Sławomir Wikariak13.09.2018, 07:21; Aktualizacja: 13.09.2018, 08:37
Chociaż podczas postępowania przed TK dane osobowe osób skarżących są chronione i można zastrzec ich poufność, to sytuacja zmienia się z chwilą publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw.

Chociaż podczas postępowania przed TK dane osobowe osób skarżących są chronione i można zastrzec ich poufność, to sytuacja zmienia się z chwilą publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw.źródło: ShutterStock

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie powinny być publikowane z danymi osobowymi skarżących – uważa rzecznik praw obywatelskich i prosi o zajęcie stanowiska Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Chociaż podczas postępowania przed TK dane osobowe osób skarżących są chronione i można zastrzec ich poufność, to sytuacja zmienia się z chwilą publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Tak było w przypadku mężczyzny, który zaskarżył przepisy dotyczące orzekania o niepełnosprawności. Wygrał sprawę, ale zwycięstwo to okupił odarciem z prywatności. Opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok zawierał bowiem jego imię i nazwisko. W powiązaniu z samą skargą oznaczało to zaś tak naprawdę ujawnienie danych szczególnie wrażliwych, bo dotyczących stanu jego zdrowia (choroby psychicznej). Trudno o większe naruszenie prywatności.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • m-53(2019-08-14 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    RPO uważa, że skarżący (opisany przypadek) ma prawo być anonimowy. Ale już popierający (casus KRS) już nie. To się nazywa rozdwojenie jaźni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane