statystyki

UOKiK przywołał do porządku kancelarię odszkodowawczą

autor: Piotr Szymaniak13.09.2018, 17:00
urzędnik

Tym razem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie Manufaktury z Wrocławia.źródło: ShutterStock

Podczas gdy w parlamencie trwają prace nad ustawą mającą uregulować działalność kancelarii odszkodowawczych, właśnie nałożono karę na jeden z takich podmiotów. Tym razem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie Manufaktury z Wrocławia.

Stwierdził w niej, że kancelaria naruszała zbiorowe interesy konsumentów poprzez stosowanie niedozwolonych klauzul. Po pierwsze we wzorach umów, w których w imieniu klienta zobowiązywała się do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczycieli, zastrzegała, że klient nie może wypowiedzieć kontraktu.

Tymczasem art. 746 par. 3 kodeksu cywilnego stanowi, że nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Zgodnie z orzecznictwem sądowym jest to przepis bezwzględnie obowiązujący i w związku z tym strony stosunku prawnego nie mogą odmiennie określić w umowie swoich praw i obowiązków.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane