statystyki

UOKiK przywołał do porządku kancelarię odszkodowawczą

autor: Piotr Szymaniak13.09.2018, 17:00
urzędnik

Tym razem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie Manufaktury z Wrocławia.źródło: ShutterStock

Podczas gdy w parlamencie trwają prace nad ustawą mającą uregulować działalność kancelarii odszkodowawczych, właśnie nałożono karę na jeden z takich podmiotów. Tym razem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie Manufaktury z Wrocławia.

Stwierdził w niej, że kancelaria naruszała zbiorowe interesy konsumentów poprzez stosowanie niedozwolonych klauzul. Po pierwsze we wzorach umów, w których w imieniu klienta zobowiązywała się do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczycieli, zastrzegała, że klient nie może wypowiedzieć kontraktu.

Tymczasem art. 746 par. 3 kodeksu cywilnego stanowi, że nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Zgodnie z orzecznictwem sądowym jest to przepis bezwzględnie obowiązujący i w związku z tym strony stosunku prawnego nie mogą odmiennie określić w umowie swoich praw i obowiązków.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane