statystyki

Szybsze przedawnienie kar za nieoddanie książki do biblioteki

autor: Piotr Pieńkosz14.09.2018, 18:00; Aktualizacja: 14.09.2018, 18:31
książki, książka

Bibliotekarzom w egzekwowaniu terminowego zwrotu książek pomagają nowoczesne rozwiązania.źródło: ShutterStock

Osoby, które zapomniały zwrócić pożyczoną lekturę do biblioteki, mogły do tej pory zostać za to ukarane nawet 10 lat po jej wypożyczeniu. Zmiana przepisów skróciła czas przedawnienia roszczeń o cztery lata

Oczywiście w miejskich bibliotekach w Łodzi problem dłużników istnieje i stanowi uszczerbek w zasobach finansowych oraz generuje dodatkowe koszty wysyłania monitów do czytelników. Najstarsze zobowiązania wobec naszych bibliotek pochodzą jednak z 2014 r., zatem nowelizacja nie zmieni znacząco sytuacji – mówi Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.

Jednak te biblioteki, które przez okres co najmniej sześciu ostatnich lat nie wyegzekwowały od nierzetelnych czytelników zwrotu książek i kary za ich przetrzymywanie, obecnie nie mają już podstawy prawnej, by wszcząć windykację. A wszystko za sprawą znowelizowanego art. 118 kodeksu cywilnego, który obowiązuje od 9 lipca. Zgodnie z nim, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia roszczeń wynosi sześć lat zamiast dotychczasowych 10 lat.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2018-09-14 18:05) Zgłoś naruszenie 12

    zwykłe pomaganie złodziejom! Kto nie oddaje cudzego.. Niedługo wprowadzą to za każde przywłaszczenie czegokolwiek Nie oddawanie długów też///?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane