statystyki

Szybsze przedawnienie kar za nieoddanie książki do biblioteki

autor: Piotr Pieńkosz14.09.2018, 18:00; Aktualizacja: 14.09.2018, 18:31
książki, książka

Bibliotekarzom w egzekwowaniu terminowego zwrotu książek pomagają nowoczesne rozwiązania.źródło: ShutterStock

Osoby, które zapomniały zwrócić pożyczoną lekturę do biblioteki, mogły do tej pory zostać za to ukarane nawet 10 lat po jej wypożyczeniu. Zmiana przepisów skróciła czas przedawnienia roszczeń o cztery lata

Oczywiście w miejskich bibliotekach w Łodzi problem dłużników istnieje i stanowi uszczerbek w zasobach finansowych oraz generuje dodatkowe koszty wysyłania monitów do czytelników. Najstarsze zobowiązania wobec naszych bibliotek pochodzą jednak z 2014 r., zatem nowelizacja nie zmieni znacząco sytuacji – mówi Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.

Jednak te biblioteki, które przez okres co najmniej sześciu ostatnich lat nie wyegzekwowały od nierzetelnych czytelników zwrotu książek i kary za ich przetrzymywanie, obecnie nie mają już podstawy prawnej, by wszcząć windykację. A wszystko za sprawą znowelizowanego art. 118 kodeksu cywilnego, który obowiązuje od 9 lipca. Zgodnie z nim, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia roszczeń wynosi sześć lat zamiast dotychczasowych 10 lat.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2018-09-14 18:05) Zgłoś naruszenie 13

    zwykłe pomaganie złodziejom! Kto nie oddaje cudzego.. Niedługo wprowadzą to za każde przywłaszczenie czegokolwiek Nie oddawanie długów też///?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane