statystyki

SN uczy Zbigniewa Ziobrę prawa wspólnotowego

autor: Emilia Świętochowska11.09.2018, 07:29; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:04
SN zawiesił stosowanie nowych zasad przechodzenia w stan spoczynku przez sędziów SN i zwrócił się o ich ocenę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ziobro uważa takie działanie za nadużycie kompetencji oraz precedens otwierający drzwi do chaosu prawnego.

SN zawiesił stosowanie nowych zasad przechodzenia w stan spoczynku przez sędziów SN i zwrócił się o ich ocenę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ziobro uważa takie działanie za nadużycie kompetencji oraz precedens otwierający drzwi do chaosu prawnego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

 Prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze brakuje wiedzy o relacjach prawa unijnego i polskiego – to jeden z motywów przewodnich stanowiska Sądu Najwyższego na temat wniosku PG do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o zabezpieczeniu.

Na ich podstawie SN zawiesił stosowanie nowych zasad przechodzenia w stan spoczynku przez sędziów SN i zwrócił się o ich ocenę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ziobro uważa takie działanie za nadużycie kompetencji oraz precedens otwierający drzwi do chaosu prawnego. Dlatego domaga się od TK wydania tzw. wyroku interpretacyjnego, który na wszelki wypadek zakaże sędziom zamrażania ustawowych przepisów.

Ale SN twierdzi, że wydanie takiego orzeczenia jest niedopuszczalne. Wyroki interpretacyjne mogą bowiem odnosić się tylko do utrwalonych i uniwersalnie podzielanych wykładni, a nie jednostkowych przypadków stosowania regulacji.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane