statystyki

Brak informacji o próbie mediacji nie spowoduje odrzucenia pozwu

autor: Marcin Nagórek11.09.2018, 19:00
Jednym z wymogów pozwu jest podanie informacji o próbach pozasądowego rozwiązania sporu albo podanie przyczyn ich zaniechania.

Jednym z wymogów pozwu jest podanie informacji o próbach pozasądowego rozwiązania sporu albo podanie przyczyn ich zaniechania.źródło: ShutterStock

Gmina pozwała mnie o zaległe czynsze dzierżawne. W pozwie zawarto wiele informacji, m.in. o wezwaniach do zapłaty, na które nie reagowałem, ale zabrakło informacji, że podjęliśmy próbę mediacji o rozwiązanie sporu jeszcze przed sprawą sądową. Czy przez ten brak pozew może być odrzucony? Nie chcę dodatkowych kosztów.

Zgodnie z art. 187 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:

Jednym z wymogów pozwu jest więc podanie informacji o próbach pozasądowego rozwiązania sporu albo podanie przyczyn ich zaniechania. Przedsiębiorca powołuje się na ten argument, który w jego ocenie powoduje nieskuteczność pozwu wniesionego przez gminę. Co jednak istotne, jednocześnie podał, że gmina kierowała do niego różne pisma, w tym wezwania do zapłaty, na które on nie reagował. Przedsiębiorca miał więc możliwość ustosunkowania się do zarzutów gminy przed sprawą sądową.

Pomocne w ocenie podanego stanu faktycznego może być stanowisko wyrażone przez Sąd Okręgowy w Słupsku w wyroku z 20 lutego 2018 r. (sygn. akt I C 333/17). Przedmiotem rozpoznania sądu był zarzut przedwczesności powództwa z uwagi na niepodjęcie przez powoda próby mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. Sąd zaakcentował w orzeczeniu, że niepodanie w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, ewentualnie niewyjaśnienie okoliczności, które stały na przeszkodzie takim próbom, stanowi brak formalny pozwu. Nie jest to jednak brak, który uniemożliwia nadanie sprawie dalszego biegu. Dalej wprost podkreślono, że nie wiąże się to dla powoda z żadnymi negatywnymi skutkami, w tym nie stanowi podstawy zwrotu pozwu. W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że informacja o podjęciu próby ugodowego załatwienia sporu (lub jej braku) ma ułatwić sądowi ocenę, czy sprawa może zostać skierowana do mediacji w toku postępowania sądowego. Sąd zwrócił uwagę jeszcze na jedną istotną kwestię, mianowicie, że za próbę polubownego rozwiązania sporu można uznać wezwanie do zapłaty zaległej kwoty.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wieści z rejonu(2018-09-11 19:52) Zgłoś naruszenie 50

    Nie spowoduje odrzucenia (kto wpadł na tak kuriozalny pomysł, by odrzucenie w ogóle rozważać!?), nie spowoduje zawieszenie postępowania... i NIE SPOWODUJE ZWROTU POZWU. Bzdurny wymóg formalny szczęśliwie został w realu zniesiony przez Sądy w drodze wykładni. Zwraca się pozew, jeśli ma wady UNIEMOŻLIWIAJĄCE JEGO ROZPOZNANIE. Bzdetna wzmianka o mediacji nie wstrzyma biegu sprawy*. Co nie oznacza, że pełnomocnik "fachowy" od czasu do czasu nie zostanie przeczołgany, by poprawnie składał pozew. jeśli jego pozew składa się z braków formalnych, zostanie czasem wezwany do usunięcia wszystkich, w tym wytłumaczenia się z mediacji - dla nauki. Ps. jest to przypominajka: należy wezwać do zapłaty i się wytłumaczyć, iż do zapłaty się wezwało. *no chyba że trafimy do wkurzonego purysty prawnego

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane