statystyki

Mniej papierologii w sądach. Załączniki bedą elektroniczne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.09.2018, 08:01; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:39
Resort podkreśla, że Elektroniczne Biuro Podawcze nie zastąpi w przyszłości portalu. Prace nad biurem prowadzone są niezależnie i nie wykluczają podjęcia kiedyś na nowo prac nad IP.

Resort podkreśla, że Elektroniczne Biuro Podawcze nie zastąpi w przyszłości portalu. Prace nad biurem prowadzone są niezależnie i nie wykluczają podjęcia kiedyś na nowo prac nad IP.źródło: ShutterStock

 Nie trzeba już będzie wysyłać sądowi dokumentów papierowych, wystarczą załączniki elektroniczne. Taką rewolucję zapowiada resort sprawiedliwości. I podaje maksymalną datę jej wejścia w życie – 9 września 2019 r.

Zmiany będą możliwe dzięki Elektronicznemu Biuru Podawczemu, nad którym obecnie trwają w ministerstwie prace. Jak zapewnia resort, EBP ma pozwolić na komunikację elektroniczną między sądem a stronami danej sprawy. Jeżeli jedna ze stron nie będzie chciała korzystać z EBP, to na sąd spadnie ciężar dostarczenia jej całej korespondencji w formie papierowej. Projekt zakłada dobrowolność wyboru sposobu korespondencji z sądem.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Dziad sądowy(2018-09-05 12:49) Zgłoś naruszenie 291

  Znowu kolejne obciążenie pracowników sekretariatów. Dobrze że ludzie nawet po 20 latach pracy w tym bałaganie uciekają stąd . Co rok coraz więcej obowiązków a płace od kilku lat realnie spadły o 30 %. Dobra zmiana.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wyrobnik(2018-09-05 13:01) Zgłoś naruszenie 271

  W pełni popieram przedmówcę "Dziad sądowy". Kto te załączniki elektroniczne wydrukuje, a najważneijsze kto zeskanuje. W tym mówieniu o tym, że powinno być "e" niech ktoś jednak zwróci uwagę, że póki co na około wszystko jest w zdecydowanej większości papierowe. Wolałbym mieć akta elektroniczne, ale jak ma to kosztować to, że ludzi nie będzie do chodzenia na salę bo będą skanować/drukować to dajcie sobie spokój. Już pomijając to, że jednak jak mam akta papierowe to szybciej się z nich coś znajdzie niż w pliku pdf. A jeżeli kazdy dokument będzie osobno zeskanowany i wrzucony do systemu to dodatkowy nakład pracy na ich opisanie. W sumie fajne zabawy, ale czy nas na nie stać?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wieści z rejonu(2018-09-05 19:49) Zgłoś naruszenie 171

  A załączniki wydrukuje sekretarz, którego nie ma, bo nie zgłosił się do konkursu na stanowisko za 2040zł netto;) A sprawę przepisze z elektronicznej skrzynki podawczej do informatycznej biurowości asystent, który odszedł do logistyki Kauflandu na fakturzystę. Bo zapewne dane z jednego programu do drugiego będzie się przepisywać ręcznie. Przynajmniej na początku. No i oczywiście orzecznik też łatwo odczyta wydruk że skanu, bo wzroku wcale nie stracił na tysiącach kart akt:p

  Odpowiedz
 • miau(2018-09-05 19:46) Zgłoś naruszenie 81

  Dokładnie tak jest. Co gorsza i dla pełnomocnika forma elektroniczna nie jest wcale ułatwieniem. A może w ramach eksperymentu zamiast ministrów mieć wirtualne zarządzanie przez maszyny? Pensji takim nie będzie trzeba płacić i emerytur też. Obsługa informatyczna będzie tańsza niż opłacania ministrów i ich kumotrów.

  Odpowiedz
 • Jan Jakubiak(2018-09-06 08:11) Zgłoś naruszenie 60

  Niech testy robią np. w Sądach Administracyjnych - gdzie jest znacznie mniej spraw i więcej profesjonalnych pełnomocników w sprawach. Jak się tam coś sprawdzi to dopiero później do sądownictwa powszechnego.

  Odpowiedz
 • Wątpiący (2018-09-06 07:22) Zgłoś naruszenie 31

  A jakie pole do popisu dla poprawiaczy tekstów. Wersja papierowa to mniejsze ryzyko przekłamań.

  Odpowiedz
 • Gość(2018-09-06 07:07) Zgłoś naruszenie 15

  Wystarczy pełnomocników zmusić do dostarczania sądowi i sobie nawzajem pism i załączników w formie elektronicznej przez wyznaczony obowiązkowy portal, lub elektronicznie za pośrednictwem sądu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane