statystyki

Mniej papierologii w sądach. Załączniki bedą elektroniczne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.09.2018, 08:01; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:39
Resort podkreśla, że Elektroniczne Biuro Podawcze nie zastąpi w przyszłości portalu. Prace nad biurem prowadzone są niezależnie i nie wykluczają podjęcia kiedyś na nowo prac nad IP.

Resort podkreśla, że Elektroniczne Biuro Podawcze nie zastąpi w przyszłości portalu. Prace nad biurem prowadzone są niezależnie i nie wykluczają podjęcia kiedyś na nowo prac nad IP.źródło: ShutterStock

 Nie trzeba już będzie wysyłać sądowi dokumentów papierowych, wystarczą załączniki elektroniczne. Taką rewolucję zapowiada resort sprawiedliwości. I podaje maksymalną datę jej wejścia w życie – 9 września 2019 r.

Zmiany będą możliwe dzięki Elektronicznemu Biuru Podawczemu, nad którym obecnie trwają w ministerstwie prace. Jak zapewnia resort, EBP ma pozwolić na komunikację elektroniczną między sądem a stronami danej sprawy. Jeżeli jedna ze stron nie będzie chciała korzystać z EBP, to na sąd spadnie ciężar dostarczenia jej całej korespondencji w formie papierowej. Projekt zakłada dobrowolność wyboru sposobu korespondencji z sądem.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Dziad sądowy(2018-09-05 12:49) Zgłoś naruszenie 291

  Znowu kolejne obciążenie pracowników sekretariatów. Dobrze że ludzie nawet po 20 latach pracy w tym bałaganie uciekają stąd . Co rok coraz więcej obowiązków a płace od kilku lat realnie spadły o 30 %. Dobra zmiana.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wyrobnik(2018-09-05 13:01) Zgłoś naruszenie 271

  W pełni popieram przedmówcę "Dziad sądowy". Kto te załączniki elektroniczne wydrukuje, a najważneijsze kto zeskanuje. W tym mówieniu o tym, że powinno być "e" niech ktoś jednak zwróci uwagę, że póki co na około wszystko jest w zdecydowanej większości papierowe. Wolałbym mieć akta elektroniczne, ale jak ma to kosztować to, że ludzi nie będzie do chodzenia na salę bo będą skanować/drukować to dajcie sobie spokój. Już pomijając to, że jednak jak mam akta papierowe to szybciej się z nich coś znajdzie niż w pliku pdf. A jeżeli kazdy dokument będzie osobno zeskanowany i wrzucony do systemu to dodatkowy nakład pracy na ich opisanie. W sumie fajne zabawy, ale czy nas na nie stać?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wieści z rejonu(2018-09-05 19:49) Zgłoś naruszenie 171

  A załączniki wydrukuje sekretarz, którego nie ma, bo nie zgłosił się do konkursu na stanowisko za 2040zł netto;) A sprawę przepisze z elektronicznej skrzynki podawczej do informatycznej biurowości asystent, który odszedł do logistyki Kauflandu na fakturzystę. Bo zapewne dane z jednego programu do drugiego będzie się przepisywać ręcznie. Przynajmniej na początku. No i oczywiście orzecznik też łatwo odczyta wydruk że skanu, bo wzroku wcale nie stracił na tysiącach kart akt:p

  Odpowiedz
 • miau(2018-09-05 19:46) Zgłoś naruszenie 81

  Dokładnie tak jest. Co gorsza i dla pełnomocnika forma elektroniczna nie jest wcale ułatwieniem. A może w ramach eksperymentu zamiast ministrów mieć wirtualne zarządzanie przez maszyny? Pensji takim nie będzie trzeba płacić i emerytur też. Obsługa informatyczna będzie tańsza niż opłacania ministrów i ich kumotrów.

  Odpowiedz
 • Jan Jakubiak(2018-09-06 08:11) Zgłoś naruszenie 60

  Niech testy robią np. w Sądach Administracyjnych - gdzie jest znacznie mniej spraw i więcej profesjonalnych pełnomocników w sprawach. Jak się tam coś sprawdzi to dopiero później do sądownictwa powszechnego.

  Odpowiedz
 • Wątpiący (2018-09-06 07:22) Zgłoś naruszenie 31

  A jakie pole do popisu dla poprawiaczy tekstów. Wersja papierowa to mniejsze ryzyko przekłamań.

  Odpowiedz
 • Gość(2018-09-06 07:07) Zgłoś naruszenie 15

  Wystarczy pełnomocników zmusić do dostarczania sądowi i sobie nawzajem pism i załączników w formie elektronicznej przez wyznaczony obowiązkowy portal, lub elektronicznie za pośrednictwem sądu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane