Praktyczne problemy z kodeksem etyki

autor: Szymon Cydzik29.08.2018, 07:19; Aktualizacja: 29.08.2018, 08:18
Choć rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach poinformował, że dotąd nie wpłynęły żadne skargi dotyczące funkcjonowania domeny odszkodowanieOd-Prawnika.pl (która 28 sierpnia była niedostępna z powodu „konserwacji serwerów”), to na Facebooku wywołała ona falę krytyki.

Choć rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach poinformował, że dotąd nie wpłynęły żadne skargi dotyczące funkcjonowania domeny odszkodowanieOd-Prawnika.pl (która 28 sierpnia była niedostępna z powodu „konserwacji serwerów”), to na Facebooku wywołała ona falę krytyki.źródło: ShutterStock

Niedawno poruszenie w środowisku wywołała Kancelaria Radców Prawnych Klatka i Partnerzy oferująca pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań od innych prawników.

Choć rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach poinformował, że dotąd nie wpłynęły żadne skargi dotyczące funkcjonowania domeny odszkodowanieOd-Prawnika.pl (która 28 sierpnia była niedostępna z powodu „konserwacji serwerów”), to na Facebooku wywołała ona falę krytyki.

Sprawa jest kontrowersyjna. W kontekście zwiększania uprawnień kancelarii odszkodowawczych, rozwoju doradztwa obywatelskiego i bezpłatnej pomocy prawnej oraz dyskusji wokół reformy wymiaru sprawiedliwości podważanie zaufania do profesjonalnych pełnomocników z pewnością nie służy środowisku. Z drugiej jednak strony jeśli prawnik naprawdę popełni błąd, nie ma powodów, by inny pełnomocnik nie pomógł w dochodzeniu od niego odszkodowania.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • marta(2018-08-29 19:07) Zgłoś naruszenie 02

  Mamy społeczeństwo kastowe , bezkarni prawnicy , urzędnicy , politycy-kasty bezkarnych kolesi i my niewolnicy którzy musimy , kosztem zdrowia i życia , na nich pracować....jeszcze bezczelnie krzyczą ....konstytucja ....wolne sądy...

  Odpowiedz
 • Krzysiek(2018-08-29 16:29) Zgłoś naruszenie 23

  Dlaczego "Krytyka innego pełnomocnika wobec osób trzecich jest niedopuszczalna"? Czy jeżeli przychodzę do radcy prawnego po opinię w sprawie, którą prowadził wcześniej inny radca prawny, to nie mogę liczyć na rzetelną, całością opinię zawierającą - jeżeli jest to zasadne - krytykę poczynań poprzedniego pełnomocnika? Widać trzeba w takich sprawach korzystać z porad prawników spoza korporacji.

  Odpowiedz
 • wjw(2018-08-29 10:32) Zgłoś naruszenie 02

  Znaleźli Blue Ocean ?

  Odpowiedz
 • likwidacja wszelkich samorządów korporacyjnych(2018-08-29 09:34) Zgłoś naruszenie 33

  co najwyżej niech tworzą sobie jakieś stowarzyszenia, kontrola państwa nad przestrzeganiem prawa i etyki.

  Odpowiedz
 • korpo-mitologia(2018-08-29 08:46) Zgłoś naruszenie 94

  Ile trzeba dowodów na to, że kodeks etyki nie działa, bo etyka to zbiór pobożnych życzeń - czym różni sie od prawa. Gdyby kodyfikowana etyka była skuteczna, to by nie trzeba było tworzyć prawa. Istnienie korporacji bazuje na kompletnie fantastycznych założeniach, które nawet najprostsza logika obala w 5 minut. Po pierwsze sądy koleżeńskie - to nie działa, bo kolega nie jest obiektywnym sędzią kolegi. Po drugie etyka - w starciu z pogonią za pieniądzem - nie działa. Przykłady dostępne w mediach. Po trzecie kształcenie przez potencjalnych konkurentów - nie działa, bo przecież patron to człowiek racjonalny i nie będzie sobie pogarszał sytuacji. Po czwarte - uczenie wewnątrz korporacji wiedzy, która jest w książkach i która każdy może sobie przeczytać. W prawie nie nic godnego przekazania czego nie można napisać. To czego nie można napisać zazwyczaj jest niezgodne z etyką :)))

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane