statystyki

Prokurator generalny kontra sędziowie SN [WYWIAD z Ryszardem Piotrowskim]

autor: Piotr Szymaniak27.08.2018, 07:08; Aktualizacja: 27.08.2018, 07:35
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Ryszard Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny sam w 2015 r. zastosował zabezpieczenie właśnie na podstawie 755 k.p.c.

Prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek kwestionujący takie rozumienie art. 755 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, które umożliwiło Sądowi Najwyższemu udzielenie zabezpieczenia w postaci zawieszenia stosowania niektórych przepisów ustawy o SN do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak i interpretację art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

Wniosek dotyczy więc kwestii, które były przedmiotem rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny. TK w swoim czasie dopuścił zarówno interpretację art. 755 k.p.c. pozwalającą na stosowanie zabezpieczenia, jak też stwierdził zgodność z konstytucją Traktatu o funkcjonowaniu UE. Przypomnę tylko, że w 2015 r. podczas konfliktu wokół TK organ ten przychylił się do wniosku grupy posłów o zabezpieczenie w postaci powstrzymania się przez Sejm od dokonywania wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego do czasu, gdy ten nie oceni konstytucyjności przepisów wygaszających kadencję poprzedników. Wtedy – mam tu na myśli postanowienia z 30 listopada 2015 r. wydane w sprawie o sygn. akt K34/15 – TK w pełnym składzie zastosował zabezpieczenie właśnie na podstawie 755 k.p.c. Nawiasem mówiąc, nieskutecznie, bo Sejm się do tej decyzji nie zastosował. Dokonał wyboru nowych sędziów, a w noc przed wydaniem wyroku w tej sprawie prezydent przyjął ślubowanie.

Jednak w tamtej sprawie art. 755 k.p.c. nie był przedmiotem kontroli TK, lecz stanowił podstawę decyzji merytorycznej. Czy możemy zatem mówić o tym, że konstytucyjność tego przepisu w tym zakresie była badana?

Gdyby TK uważał, że taka interpretacja art. 755 k.p.c. nie jest możliwa, wówczas nie mógłby wydać takiego postanowienia. Jeżeli przyjął takie rozumienie tego przepisu, które umożliwia zabezpieczenie, to tym samym uznał, że jest to zgodne z konstytucją. Teraz, jak rozumiem, prokurator generalny chce, by taka interpretacja, która umożliwiła Sądowi Najwyższemu wydanie zabezpieczenia na podstawie art. 755 k.p.c., została uznana za niezgodną z konstytucją. Innymi słowy, będzie chciał doprowadzić do zmiany dotychczasowego stanowiska w tej sprawie, czyli by trybunał zjadł własny język.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane