Upadłość konsumencka do zmiany? Warchoł: Ustawa będzie poprawiona na początku 2019 r. [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik24.08.2018, 11:41
Marcin Warchoł / fot. Wojtek Górski

Marcin Warchoł, doktor habilitowany nauk prawnych, wiceminister sprawiedliwościźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Procedura ogłaszania upadłości nie jest w pełni klarowna, a wiele osób nie może zrestrukturyzować długu. Z Marcinem Warchołem rozmawia Patryk Słowik.

Przepisy o upadłości konsumenckiej się sprawdzają?

Na pewno od 2015 r. są lepsze niżeli były do 2014 r. włącznie. Dziś mamy ponad 5 tys. nowych upadłości konsumenckich rocznie. Wcześniej było po kilkanaście – co oczywiście świadczyło nie o dobrobycie, lecz o tym, że wymogi stawiane konsumentom, którzy poszukiwali możliwości oddłużenia, były wręcz nie do spełnienia.

Jest lepiej, ale chcecie znowelizować ustawę. Dlaczego?

Żeby było jeszcze lepiej! A mówiąc zupełnie poważnie, to pamiętamy przecież, że gdy przyjmowano w 2014 r. reformę prawa upadłościowego, eksperci się prześcigali w głosach, czy upadłości konsumenckich będzie w Polsce 20 tys. rocznie, czy 40 tys. rocznie. Jest o wiele mniej. Dalej bowiem procedura ogłaszania upadłości nie jest w pełni klarowna, a wiele osób nie może zrestrukturyzować długu. Stąd pomysł nowelizacji. Projekt był już konsultowany i opiniowany, niebawem powinien trafić na posiedzenie rządu do akceptacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku 2019 r. wejdzie nowa ustawa w życie. Chcemy ułatwić życie Polakom, dać im drugą szansę, nowy start.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Anarchista systemu bankowego(2018-08-25 18:55) Zgłoś naruszenie 72

  Postępowanie upadłościowe jest tak skonstruowane by bankom nie stała się krzywda i to jest początek i koniec problemu. Bank powinien też odpowiadać, za pochopne udzielanie kredytów, a także powinien tracić uprawnienia do zaspokojania się w tej kategorii co inni jeśli sam nie złoży wniosku o upadłość w terminie np 3 miesięcy od zaprzestania spłaty kredytu. Wtedy milion razy by się zastanowił co zrobić - z korzyścią dla konsumenta.

  Odpowiedz
 • klikor(2018-08-24 11:17) Zgłoś naruszenie 47

  Najlepiej to się zadłużać na potęgę i się restrukturyzować. Dla mnie to sk..o. Przesłanką musi być pokrzywdzenie umowami. A może tak nie płaćmy podatków ? Co na to Minister Warchół..?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan Jakub(2018-08-24 22:37) Zgłoś naruszenie 30

  Mityczne 20 tys. upadłości już jest na horyzoncie. Upadłości konsumenckich jest na razie tylko 5 tys... bo Sądy nie wyrabiają się z przerobem wniosków.

  Odpowiedz
 • Sylwek56(2019-01-18 18:36) Zgłoś naruszenie 31

  Dziękuję Panie Ziobro czekam na nową ustawę każdy ma prawo dostać drugą szansę. Proszę nie czytać głupich komentarzy.

  Odpowiedz
 • Jarząbek(2018-08-24 13:28) Zgłoś naruszenie 22

  Strach się bać, jeśli vice Minister oświadcza, że będzie jeszcze lepiej niż jest...

  Odpowiedz
 • internautka(2018-08-29 11:13) Zgłoś naruszenie 21

  Ta żeby zgłosić upadłośc, to trzeba nie mieć dosłownie nic. Nic nie wolno mieć na siedzie (auta, domu itd), ale też nie można mieć pracy. Jak ktoś podejmie pracę na najniższą krajową, a ma długów np od 50-100 tys zł, to ani restrukturyzacji nie otrzyma, ani kredytu konsolidacyjnego np bo czegoś nie spełnia (nie ma nic na siebie, lub nie ma poręczyciela), jak i również upadłości konsumenckiej nie otrzyma (bo w końcu dostał pracę i zarabia). Państwo dla Państwa, nie dla obywatela

  Odpowiedz
 • oszukany(2018-08-29 11:52) Zgłoś naruszenie 25

  Panie Warchoł, czekam aż ktoś Pana wycycka na grube pieniądze i zamiast uczciwie starać się je oddać ogłosi upadłość... Zobaczymy co pan wtedy powiesz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane