statystyki

Nabór do SN: Krajowa Rada Sądownictwa przyspiesza swoje prace

autor: Emilia Świętochowska23.08.2018, 07:33; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:11
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Prawdopodobnie już dzisiaj poznamy pierwsze nazwiska sędziów, którzy zasiądą w nowej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Krajowa Rada Sądownictwa nieoczekiwanie postanowiła przyspieszyć prace nad uzupełnieniem składu SN (pierwotnie planowano wybór nowych sędziów na połowę września).

Trwające od dziś do wtorku posiedzenie KRS będzie składać się z dwóch etapów. W czwartek i piątek członkowie rady wezmą się za obsadę stanowisk w dwóch izbach: dyscyplinarnej (16 stanowisk) oraz karnej (1 stanowisko).

Jak przyznał wczoraj sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, tak ekspresowe tempo wynika z konieczności wyłonienia kadr do nowej izby, bo oprócz badania służbowych przewinień prawników zajmie się ona także rozpoznawaniem odwołań od decyzji rady dotyczących wyboru kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie. – Tych uchwał, wydawanych na każdym posiedzeniu, jest kilkadziesiąt. Niemożność przekazania czy rozpoznania ich przez Izbę Dyscyplinarną powoduje, że one się nie uprawomocniają. W konsekwencji te konkursy (na stanowiska sędziowskie – red.) nie są zakończone, więc obsady w sądach nie mogą być uzupełnione – tłumaczył sędzia Mazur. – Jeżeli nie ma Izby Dyscyplinarnej, a delikty mogą się zdarzać każdego dnia, to znaczy, że istnieje istotna luka w tym całym systemie – dodał szef KRS.

Dwa zespoły robocze odpowiedzialne za rozpatrywanie zgłoszeń do Izb Dyscyplinarnej i Karnej oraz wysłuchiwanie kandydatów, którzy stawili się w siedzibie KRS, praktycznie zakończyły swoje prace. Przedstawiciele rady podkreślają, że w przeciwieństwie do praktyki „starej” KRS wszyscy, którzy przesłali swoje CV, otrzymali zaproszenia na wysłuchanie (do tej pory normą była najpierw wewnętrzna preselekcja kandydatów, następnie zapraszanie tylko tych najbardziej obiecujących).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane