statystyki

Samorządy prawnicze zbojkotowały przesłuchania w KRS

autor: Piotr Szymaniak22.08.2018, 07:27; Aktualizacja: 22.08.2018, 08:35
Osoby, które nie stawiły się na przesłuchanie, mogą zwrócić się do przewodniczących zespołów o wyznaczenie nowych terminów.

Osoby, które nie stawiły się na przesłuchanie, mogą zwrócić się do przewodniczących zespołów o wyznaczenie nowych terminów.źródło: ShutterStock

Przedstawiciele korporacji prawniczych nie wzięli udziału w przesłuchaniach kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, które od poniedziałku przeprowadzają zespoły Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Zgodnie z art. 36 ustawy o KRS (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 389 ze zm.), jeżeli na stanowisko sędziowskie aplikuje adwokat, radca prawny, notariusz, prokurator czy radca Prokuratorii Generalnej RP, o posiedzeniu zespołu zawiadamia się odpowiednio: Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych ( KRRP) , Krajową Radę Notarialną ( KRN) , Krajową Radę Prokuratorów oraz prezesa Prokuratorii Generalnej. Ich przedstawiciele mają głos doradczy. Jednak choć akces do orzekania w SN, oprócz sędziów, zgłosiło dość liczne grono przedstawicieli palestry, notariatu i środowiska radców, władze ich samorządów zbojkotowały obrady.

– Zdecydowaliśmy, że nikt z KRRP nie weźmie udziału w posiedzeniach. Jest to spójne z naszym dotychczasowym stanowiskiem w sprawie zmiany ustawy o SN – mówi Grzegorz Furgał, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radców Prawnych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • teriono(2018-08-22 09:11) Zgłoś naruszenie 2414

  Bojkotują od 20 lat i teraz i przed zmianą ustawy o KRS nie uczestniczyli. Ale GP teraz to dostrzega, ha, ha, ha. Gazeta "Prawna", ha, ha

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nalezy bojkotować wszędzie ....(2018-08-22 09:48) Zgłoś naruszenie 1612

  …. ZDRAJCÓW stanu prawniczego

  Odpowiedz
 • bee(2018-08-22 12:06) Zgłoś naruszenie 115

  Nieobecni nie mają racji. Postawa Hanny Gronkiewicz-Waltz lub Hienny jak ją kiedyś nazwał J. Urban nie zasługuje na pochwałę. ORA w Bydgoszczy bez trudu pozbawiła dochodu r.pr. i ORA w Warszawie umyła ręce w sprawie odpowiedzialności przełożonego nad zatrudnionym prawnikiem. No i dziwić się, że PiS ma poparcie.

  Odpowiedz
 • Olkusz protekcja nepotyzm(2018-08-22 17:33) Zgłoś naruszenie 53

  Dobrze, że ktoś się wreszcie zabrał za oczyszczanie sądów. Podam taki przykład: w Olkuszu radcą prawnym jest syn sędzi (była prezes SR w Olkuszu), który na studiach na UJ nie był w stanie zdać ani jednej (!) procedury czy KSH. Już wtedy mówił, że matka załatwi mu aplikacje. Ot, taka nadzwyczajna kasta ludzi.

  Odpowiedz
 • pełnomocnik nie może być sędzią(2018-08-23 05:18) Zgłoś naruszenie 20

  Nie ufam adwokatom, którzy bronią przestępców. Nie powinni wykonywać pracy sędziego. Jeśli broniąc różnych mafiozów skumał się z nimi, o co nie trudno w takim zawodzie, to jaka to będzie sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • obywatel(2018-08-23 07:23) Zgłoś naruszenie 10

  Problem w tym, że osoba reprezentująca przestępców jako ich pełnomocnik nie będzie wzbudzać zaufania jako sędzia. Sędzią powinna być osoba bezstronną, która nie będzie mieć kolegów pełnomocników.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane