statystyki

Niepełnosprawni sędziowie z mniejszymi prawami niż inni pracownicy z orzeczeniem

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.08.2018, 18:00
Przyczyną interwencji rzecznika była skarga, jaka trafiła do RPO, a której autorem jest niepełnosprawny sędzia.

Przyczyną interwencji rzecznika była skarga, jaka trafiła do RPO, a której autorem jest niepełnosprawny sędzia.źródło: ShutterStock

W resorcie sprawiedliwości trwają prace nad uregulowaniem zasad pełnienia służby przez niepełnosprawnych orzekających

Takie zapewnienie złożył w korespondencji skierowanej do rzecznika praw obywatelskich (RPO) podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (MS). Pismo było odpowiedzią na wystąpienie dr. Adama Bodnara do szefa resortu.

Przyczyną interwencji rzecznika była skarga, jaka trafiła do RPO, a której autorem jest niepełnosprawny sędzia. Na tle jego sprawy ujawniły się rozbieżne stanowiska pomiędzy MS a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) co do możliwości żądania przez orzekających, którzy są w takiej samej jak on sytuacji, obniżenia wymiaru zadań ze względu na gwarancje wynikające z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.; dalej: u.r.o.n.). Przywołany przepis stanowi, że osoba niepełnosprawna nie może pracować więcej niż osiem godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Nie można też zatrudniać jej w nocy i w godzinach nadliczbowych. Resort sprawiedliwości, w przeciwieństwie do MRPiPS, nie widzi możliwości stosowania do sędziów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności uprawnień wynikających z u.r.o.n.

Za prawami takich osób ujął się RPO, który w piśmie do MS przekonywał, że choć zgodnie z art. 83 prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 23 ze zm.; dalej: u.s.p.) czas pracy sędziego określony jest wymiarem jego zadań, to okoliczność ta nie może stanowić przesłanki wykluczającej stosowanie wobec orzekających art. 15 u.r.o.n. „W związku z tym niepełnosprawny sędzia powinien mieć (…) prawo do obniżenia obowiązującego go wymiaru zadań, w stopniu adekwatnym do normy czasu pracy, wynikającej z art. 15 u.r.o.n.” – czytamy w piśmie Bodnara. Rzecznik podkreślił, że przeciwne stanowisko prowadzi do nieznajdującego konstytucyjnego uzasadnienia gorszego traktowania sędziów wobec pozostałych osób niepełnosprawnych.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane