statystyki

Polscy prawnicy wciąż analogowi. Dlaczego nie chcą korzystać z nowoczesnych technologii?

15.08.2018, 09:00
Inwestycje w nowe technologie jako pożądane wskazuje 53 proc. badanych.

Inwestycje w nowe technologie jako pożądane wskazuje 53 proc. badanych.źródło: ShutterStock

Na ile chcą korzystać z nowoczesnych technologii? Dlaczego wielu z nich jeszcze się na to nie zdecydowało?

J eszcze 20 lat temu w każdej kancelarii panowała nad wszystkim niekwestionowana królowa – pani Zosia, Marysia albo Jola. Najczęściej niemłoda, bo doświadczenie w tej pracy było najważniejsze. Sekretarka – rzeczywiście znała wszystkie sekrety, nikt nie wiedział lepiej niż ona, gdzie jest w tej chwili mecenas, jaki ma plan dnia i tygodnia, a już na pewno gdzie są akta sprawy, nad którą powinien właśnie pracować. Panią Zosię i spółkę zastąpiły potem recepcjonistki, już nie sekretarki. I pewnie są niezbędnym ogniwem w kontaktach z klientami, zwłaszcza w większych kancelariach. Prawdziwa sekretarka w naszych czasach będzie jednak… sztuczna. Konkretnie cyfrowa.

Kancelarie prawne mają wiele obowiązków administracyjnych – niezbędnych zarówno dla rozliczeń z klientami, jak i z zatrudnionymi, jeśli tacy są. Na przykład rejestracja czasu pracy. Ta czynność zajmuje nawet do dwóch godzin z 40-godzinnego tygodnia pracy i zabiera czas, który można by przeznaczyć na rzeczywiste wykonywanie zawodu – świadczenie pomocy prawnej klientom. Na tę uciążliwość skarży się 76 proc. ankietowanych prawników w badaniu „Diagnoza potrzeb prawników w zakresie wykorzystywania narzędzi informatycznych w usługach prawniczych” (badanie przeprowadzone na zlecenie LegalTech Polska przez Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zakończyło się w maju tego roku, dane są więc aktualne). Zwracają też uwagę, że konieczne, a jednocześnie uciążliwe, jest ewidencjonowanie konkretnych czynności wykonywanych na rzecz danego klienta, często drobnych, jednak po zsumowaniu okazujących się całkiem sporą pracą. Dla 2/3 badanych uciążliwe jest rozliczanie się z klientem (tu konieczna jest wspomniana wcześniej ewidencja; musi być bardzo solidna i konkretna, by zleceniodawca nie podważał rzeczywistego przebiegu współpracy).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • nor(2018-08-15 11:03) Zgłoś naruszenie 1511

  Biznes prawny w Polsce to dalej jest sfera średniowiecznej mitologii a nie coś opartego na nauce i faktach. Nie ma specjalizacji, kształcenie zakłada że konkurent będzie kształcił konkurenta :))), utrzymuje się rozpolitykowane korporacje zawodowe (na założeniach średniowiecznych cechów). Więc co tu się przejmować elektroniką.

  Odpowiedz
 • septyk(2018-08-15 10:36) Zgłoś naruszenie 68

  Prawnicy jak i doświadczone strony w postępowaniach stykające si e faktami z fałszowania, przerabiania, podkładania, usuwania dokumentów z akt sądowych co doskonale ułatwia i upraszcza elektroniczna forma składania dokumentów powoduje zachowawczość tej grupy ludzi, poza tym umożliwia podgląd nieuprawnionych osób instytucji i struktur

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Insider(2018-08-15 15:01) Zgłoś naruszenie 64

  To tak jak Sądy w których rządzi papier.

  Odpowiedz
 • Katarzyna Abramowicz(2018-08-21 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Uważnie obserwujemy rynek od prawie 6 lat rozwijając marketplace łączący klientów z prawnikami. Po stronie klienta jest ogromna potrzeba rozwiązywania problemów prawnych. Co 4 min klient pyta u nas prawnika, co ma zrobić w swojej sprawie, jakie kroki podjąć. Klient jest gotowy na #legaltech. Prawnicy, choć to się zmienia, nie doceniają Internetu jako środka komunikacji, marketingu, informacji. Gdy jednak uda się ich przekonać, dostrzegają szybko okazję do poprawy swojej konkurencyjności rynkowej. Bardzo dobry artykuł i temat, pokazujący pojawiające się wyzwania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane