Coraz więcej asystentów rodzin pracuje na etacie

autor: Michalina Topolewska02.08.2018, 16:00
rodzina, dziecko, pieniądze, oszczędności

W ubiegłym roku na umowie o pracę zatrudnionych było 3251 asystentów, czyli 81,7 proc. z nichźródło: ShutterStock

Już ponad 80 proc. asystentów wykonuje swoje obowiązki w gminach na podstawie kodeksu pracy. Jednak 138 samorządów w ogóle nie wywiązuje się z obowiązku ich zatrudniania.

Asystent rodziny jest osobą wspierającą rodziców, wobec których istnieje zagrożenie, że zostaną pozbawieni części praw rodzicielskich, a ich dzieci trafią do pieczy zastępczej. Asystent pomaga także tym mającym niepełnosprawnego potomka (w ramach zadań określonych w rządowym programie „Za życiem”). Ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za 2017 r. wynika, że gminy zatrudniały 3976 asystentów, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z 2016 r., kiedy było ich 3905. Przepisy ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.) dopuszczają wykonywanie przez nich obowiązków na etacie lub umowie o świadczenie usług i systematycznie rośnie liczba osób objętych tym pierwszym rozwiązaniem. W ubiegłym roku na umowie o pracę zatrudnionych było 3251 asystentów, czyli 81,7 proc. W 2016 r. było ich 2913 (75 proc.).

– Ten wzrost to bardzo dobra informacja, bo praca na etacie zapewnia większą stabilizację zatrudnienia i zapobiega częstym rotacjom na tym stanowisku. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla asystentów, ale też rodzin, dla których lepszym rozwiązaniem jest praca z tą samą osobą przez dłuższy czas – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane