statystyki

Kontrowersyjna selekcja w sądzie zlikwidowana

autor: Emilia Świętochowska31.07.2018, 07:19; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:34
W myśl regulacji udzielanie wypowiedzi przedstawicielom mediów mogło się odbywać tylko w dwóch wyznaczonych punktach na terenie budynku. Również w tej sprawie interweniował już rzecznik praw obywatelskich.

W myśl regulacji udzielanie wypowiedzi przedstawicielom mediów mogło się odbywać tylko w dwóch wyznaczonych punktach na terenie budynku. Również w tej sprawie interweniował już rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Wrocławski sąd okręgowy wycofał się z szeroko krytykowanego punktu regulaminu, który zabraniał wstępu na jego teren osobom bez odpowiednich papierów.

Zgodnie z wykreślonym już paragrafem do budynku sądu mogli wchodzić tylko obywatele posiadający aktualne wezwanie lub zawiadomienie o terminie rozprawy, ewentualnie ci, którzy potrafili udowodnić, że muszą w nim załatwić „inną ważną sprawę”. Żeby uczestniczyć w rozprawie w charakterze publiczności, trzeba było wcześniej złożyć o to wniosek w biurze podawczym. W przeciwnym razie przewodniczący składu orzekającego mógł odmówić. Co więcej, regulamin wyraźnie zastrzegał, że osoby upoważnione muszą się poruszać „wyłącznie w kierunku miejsca docelowego”.

Po przeanalizowaniu skarg w tej sprawie wątpliwymi zapisami zainteresował się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, uznając je za sprzeczne z zasadą jawności postępowań sądowych wyrażoną w konstytucji (art. 45). Gwarantuje ona kontrolę społeczną sprawowania wymiaru sprawiedliwości oraz w założeniu ma mobilizować sądy do większej staranności i rzetelności przy prowadzeniu postępowań. Jawność posiedzeń w sprawach cywilnych i sądowoadministracyjnych oraz rozprawy głównej w sprawach karnych wyklucza zaś możliwość wprowadzania ogólnych zakazów i dodatkowych wymogów dla publiczności. Takie restrykcje – nie dość, że uznaniowe – to zniechęcają obywateli do sprawowania kontroli wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane