statystyki

Kontrowersyjna selekcja w sądzie zlikwidowana

autor: Emilia Świętochowska31.07.2018, 07:19; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:34
W myśl regulacji udzielanie wypowiedzi przedstawicielom mediów mogło się odbywać tylko w dwóch wyznaczonych punktach na terenie budynku. Również w tej sprawie interweniował już rzecznik praw obywatelskich.

W myśl regulacji udzielanie wypowiedzi przedstawicielom mediów mogło się odbywać tylko w dwóch wyznaczonych punktach na terenie budynku. Również w tej sprawie interweniował już rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Wrocławski sąd okręgowy wycofał się z szeroko krytykowanego punktu regulaminu, który zabraniał wstępu na jego teren osobom bez odpowiednich papierów.

Zgodnie z wykreślonym już paragrafem do budynku sądu mogli wchodzić tylko obywatele posiadający aktualne wezwanie lub zawiadomienie o terminie rozprawy, ewentualnie ci, którzy potrafili udowodnić, że muszą w nim załatwić „inną ważną sprawę”. Żeby uczestniczyć w rozprawie w charakterze publiczności, trzeba było wcześniej złożyć o to wniosek w biurze podawczym. W przeciwnym razie przewodniczący składu orzekającego mógł odmówić. Co więcej, regulamin wyraźnie zastrzegał, że osoby upoważnione muszą się poruszać „wyłącznie w kierunku miejsca docelowego”.

Po przeanalizowaniu skarg w tej sprawie wątpliwymi zapisami zainteresował się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, uznając je za sprzeczne z zasadą jawności postępowań sądowych wyrażoną w konstytucji (art. 45). Gwarantuje ona kontrolę społeczną sprawowania wymiaru sprawiedliwości oraz w założeniu ma mobilizować sądy do większej staranności i rzetelności przy prowadzeniu postępowań. Jawność posiedzeń w sprawach cywilnych i sądowoadministracyjnych oraz rozprawy głównej w sprawach karnych wyklucza zaś możliwość wprowadzania ogólnych zakazów i dodatkowych wymogów dla publiczności. Takie restrykcje – nie dość, że uznaniowe – to zniechęcają obywateli do sprawowania kontroli wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane