statystyki

Wniosek o upadłość: Sędziowie sugerują, że minister chce pomóc oszustom

autor: Patryk Słowik31.07.2018, 07:30; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:53
Bankructwo

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że niektórzy sędziowie szukają dziury w całym. Przede wszystkim trudno mówić o pokrzywdzeniu wierzycieli po wejściu w życie nowelizacji.źródło: ShutterStock

 Umożliwienie oddłużenia osobom, które doprowadziły do swej niewypłacalności wskutek rażącego niedbalstwa lub umyślności, to fatalny pomysł. Twierdzą tak sędziowie upadłościowi, a także Konfederacja Lewiatan.

Reforma, którą szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości, od początku rysowała się jako kontrowersyjna. Resort chce bowiem zliberalizować przepisy, a co za tym idzie – ułatwić ogłaszanie upadłości konsumenckiej dłużnikom. To – rzecz jasna – nie podoba się wierzycielom.

Kluczowa zmiana dotyczyć będzie art. 491[4] ust. 1 prawa upadłościowego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2344 ze zm.). Obecnie stanowi on, że sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. To najczęstsza przyczyna oddalania wniosków.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • sędzia upadłościowy(2018-07-31 09:57) Zgłoś naruszenie 93

  Co to znaczy, że "sędziowie sugerują"? Zapewne nic nie "sugerują", tylko w toku konsultacji pozaresortowych projektu zmiany ustawy zgłosili zastrzeżenia do tej koncepcji. Czy redakcja przeczytała te uwagi, czy tylko dokonała bezrefleksyjnie takiego prościutkiego skrótu myślowego?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan Jakub(2018-07-31 10:26) Zgłoś naruszenie 52

  Nowelizacja już jest zbędna. Dotychczasowe przepisy o upadłości konsumenckiej popularyzują się wśród ludzi w tempie geometrycznym z miesiąca na miesiąc. Obawy że takie wspaniałe dobrodziejstwo polityków dla ludzi jest niewykorzystywane po woli odchodzi do lamusa. Czas zastanowić się jak poprawić system upadłości - bo powoli zaczyna być niewydolny, a później jak pomóc tym którzy tracą swoje wierzytelności na upadłych konsumentach.

  Odpowiedz
 • oskubana owca(2018-07-31 11:47) Zgłoś naruszenie 20

  PiS-mani jak ludzie agencji rzymskiej, pracuje na pokaz a nie dla poprawienia bytu suwerena. Nauczyciele w opowiadaniu pozornych prawd, manipulacji i oszustwach są bardzo dobrzy. Nie liczy się dla czarnej mafii jak żyją wierni. Mają się słuchać i dawać kasę. I taki sam los czeka wyznawców PiS-u a przy okazji suwerena. Czyli dla suwerenna piekło za życia a po śmierci nagroda dana od Boga, dla świętych i godnych szacunku, raj za życia odpust dany za życia, za naszą kasę.

  Odpowiedz
 • Darek.M(2018-07-31 15:01) Zgłoś naruszenie 20

  Sędziowie się przejmują że oszuści się wymigają? :-O ...blisko 30 lat ich hodowali, dbali o ich dobra osobiste, przeszkadzających frajerów zamykali, skąd ta cudowna odmiana? :-D

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tyrka(2018-07-31 15:49) Zgłoś naruszenie 23

  niestety, ale nasi sędziowie są bardzo słabo wykształceni i nie znają norm europejskich. Prawo które proponuje rząd PiS jest skopiowane z regulacji prawa niemieckiego, czy francuskiego. A jak ktoś oszukuje, to już nie mówimy o prawie cywilnym, lecz karnym

  Odpowiedz
 • .(2018-07-31 22:36) Zgłoś naruszenie 10

  Rozwiązania proponowane przez PiS dotyczące upadłości nie są złe i bazują na rozwiązaniach niemieckich czy francuskich, gdzie uzyskanie orzeczenia o upadłości konsumenckiej jest dużo łatwiejsze niż w Polsce. Aktualne przesłanki dające możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej są mało ostre i dają zbyt duże pole do interpretacji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane