statystyki

Wniosek o upadłość: Sędziowie sugerują, że minister chce pomóc oszustom

autor: Patryk Słowik31.07.2018, 07:30; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:53
Bankructwo

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że niektórzy sędziowie szukają dziury w całym. Przede wszystkim trudno mówić o pokrzywdzeniu wierzycieli po wejściu w życie nowelizacji.źródło: ShutterStock

 Umożliwienie oddłużenia osobom, które doprowadziły do swej niewypłacalności wskutek rażącego niedbalstwa lub umyślności, to fatalny pomysł. Twierdzą tak sędziowie upadłościowi, a także Konfederacja Lewiatan.

Reforma, którą szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości, od początku rysowała się jako kontrowersyjna. Resort chce bowiem zliberalizować przepisy, a co za tym idzie – ułatwić ogłaszanie upadłości konsumenckiej dłużnikom. To – rzecz jasna – nie podoba się wierzycielom.

Kluczowa zmiana dotyczyć będzie art. 491[4] ust. 1 prawa upadłościowego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2344 ze zm.). Obecnie stanowi on, że sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. To najczęstsza przyczyna oddalania wniosków.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • sędzia upadłościowy(2018-07-31 09:57) Zgłoś naruszenie 93

  Co to znaczy, że "sędziowie sugerują"? Zapewne nic nie "sugerują", tylko w toku konsultacji pozaresortowych projektu zmiany ustawy zgłosili zastrzeżenia do tej koncepcji. Czy redakcja przeczytała te uwagi, czy tylko dokonała bezrefleksyjnie takiego prościutkiego skrótu myślowego?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan Jakub(2018-07-31 10:26) Zgłoś naruszenie 52

  Nowelizacja już jest zbędna. Dotychczasowe przepisy o upadłości konsumenckiej popularyzują się wśród ludzi w tempie geometrycznym z miesiąca na miesiąc. Obawy że takie wspaniałe dobrodziejstwo polityków dla ludzi jest niewykorzystywane po woli odchodzi do lamusa. Czas zastanowić się jak poprawić system upadłości - bo powoli zaczyna być niewydolny, a później jak pomóc tym którzy tracą swoje wierzytelności na upadłych konsumentach.

  Odpowiedz
 • oskubana owca(2018-07-31 11:47) Zgłoś naruszenie 20

  PiS-mani jak ludzie agencji rzymskiej, pracuje na pokaz a nie dla poprawienia bytu suwerena. Nauczyciele w opowiadaniu pozornych prawd, manipulacji i oszustwach są bardzo dobrzy. Nie liczy się dla czarnej mafii jak żyją wierni. Mają się słuchać i dawać kasę. I taki sam los czeka wyznawców PiS-u a przy okazji suwerena. Czyli dla suwerenna piekło za życia a po śmierci nagroda dana od Boga, dla świętych i godnych szacunku, raj za życia odpust dany za życia, za naszą kasę.

  Odpowiedz
 • Darek.M(2018-07-31 15:01) Zgłoś naruszenie 20

  Sędziowie się przejmują że oszuści się wymigają? :-O ...blisko 30 lat ich hodowali, dbali o ich dobra osobiste, przeszkadzających frajerów zamykali, skąd ta cudowna odmiana? :-D

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tyrka(2018-07-31 15:49) Zgłoś naruszenie 23

  niestety, ale nasi sędziowie są bardzo słabo wykształceni i nie znają norm europejskich. Prawo które proponuje rząd PiS jest skopiowane z regulacji prawa niemieckiego, czy francuskiego. A jak ktoś oszukuje, to już nie mówimy o prawie cywilnym, lecz karnym

  Odpowiedz
 • .(2018-07-31 22:36) Zgłoś naruszenie 10

  Rozwiązania proponowane przez PiS dotyczące upadłości nie są złe i bazują na rozwiązaniach niemieckich czy francuskich, gdzie uzyskanie orzeczenia o upadłości konsumenckiej jest dużo łatwiejsze niż w Polsce. Aktualne przesłanki dające możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej są mało ostre i dają zbyt duże pole do interpretacji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane