statystyki

Czy prawo łaski to abolicja indywidualna?

autor: Kamil Stępniak31.07.2018, 09:08; Aktualizacja: 31.07.2018, 10:08
Meritum prawa łaski (także w historycznym oraz językowym ujęciu – do którego paradoksalnie odwołuje się TK) jest możliwość przeprowadzenia postępowania sądowego, wydania wyroku przez właściwy sąd oraz ewentualnie późniejsze złagodzenie dolegliwości poprzez uchylenie orzeczonej kary.

Meritum prawa łaski (także w historycznym oraz językowym ujęciu – do którego paradoksalnie odwołuje się TK) jest możliwość przeprowadzenia postępowania sądowego, wydania wyroku przez właściwy sąd oraz ewentualnie późniejsze złagodzenie dolegliwości poprzez uchylenie orzeczonej kary.źródło: ShutterStock

Każdy, kto decyduje się na podjęcie drogi sądowej, ma prawo, aby daną sprawę rozpatrzył niezależny i niezawisły sąd, który wyda sprawiedliwe rozstrzygnięcie w formie wyroku. Dlatego rozszerzająca wykładnia art. 139 konstytucji godzi w podstawowe uprawnienia obywatela.

W yrok TK z 17 lipca 2018 r. (sygn. akt K 9/17) został wydany w prawidłowym składzie (bez udziału dublerów). Nie wiadomo natomiast, w jakim trybie został ustalony skład orzekający. Sam wyrok zaś znacząco wpłynie na polski system prawny. W najbardziej pesymistycznej wersji może nawet ograniczać prawo do przeprowadzenia rzetelnego procesu sądowego.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2018-07-31 20:42) Zgłoś naruszenie 42

    "rozszerzająca wykładnia art.139 konstytucji" - a to dopiero dobre ! Stępniak, czy ty w ogóle czytałeś ten przepis. Jego, gołąbeczku, rozszerzyć w drodze wykładni się po prostu nie da. Można go co najwyżej w drodze wykładni próbować ścieśnić, co z uporem maniaka czynią totalsi i ogłupiały z nienawiści SN. A co do braku udziału "dublerów", to lepiej żebyś się ugryzł język, bo Polska znajdzie drogę, żeby odpłacić każdemu według jego zasług.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane