statystyki

Wyrok TK w sprawie decyzji administracyjnych czeka na wykonanie

autor: Paulina Szewioła17.07.2018, 19:00
podatki dokumenty urzędnik

W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny zwrócił się do szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji o pilne wprowadzenie oczekiwanych zmian legislacyjnych. Poprosił także o wskazanie, na jakim etapie są prace oraz kiedy można oczekiwać przedstawienia konkretnych propozycji nowelizacji.źródło: ShutterStock

 Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny apeluje o nowelizację przepisu kodeksu postępowania administracyjnego, który kilka lat temu zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Jak bowiem podkreśla RPO, sprawnie funkcjonująca procedura kontroli decyzji administracyjnych ma fundamentalne znaczenie dla każdego obywatela.

Chodzi o orzeczenie (sygn. akt P 46/3) z 12 maja 2015 r. Trybunał uznał wówczas art. 156 par. 2 k.p.a. za niekonstytucyjny. Przepis ten umożliwia stwierdzenie – bez żadnych ograniczeń czasowych – nieważności decyzji wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem przepisów. W praktyce może to nastąpić nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach. TK uznał to za sprzeczne z ustawą zasadniczą.

– Stwierdzenie nieważności decyzji może powodować zmianę ukształtowanej od kilkudziesięciu lat sytuacji prawnej jej adresatów, a to nie służyłoby realizacji zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasady pewności prawa, wynikających z art. 2 konstytucji – wskazał trybunał w uzasadnieniu.

Orzeczenie nie uchyliło jednak zaskarżonego przepisu, ale nałożyło na ustawodawcę obowiązek ograniczenia możliwości stwierdzania nieważności takiej decyzji administracyjnej. Nie wiadomo bowiem, po upływie jakiego czasu nie można skutecznie jej podważać.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane