statystyki

Czas na prawdziwą refromę sądownictwa administracyjnego

autor: Marek Isański10.08.2018, 19:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Sądy zbyt rzadko i zbyt późno kierują pytania do składów poszerzonych, aby jak najszybciej doprowadzić do jednolitości orzeczniczej w sprawach podatkowych.źródło: ShutterStock

Zmiany w sądownictwie są niezbędne. Powinny się jednak zacząć od prawdziwej reformy sądownictwa administracyjnego – przynajmniej w sprawach podatkowych.

W połecznej opinii gruntowna reforma jest niezbędna, ponieważ sądy są odbierane jako instytucje oceniające obywateli, a nie broniące ich praw. I dobrze, że problem ten wreszcie został dostrzeżony. Zmiany są jednak zadaniem szczególnie trudnym z uwagi na zasady trójpodziału władzy, niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów, z których – o czym uczy historia – nawet na chwilę nie można zrezygnować.

Zmiany wymaga prawie wszystko. Począwszy od zdefiniowania pojęcia niezawisłości sędziowskiej w dobie społeczeństwa informacyjnego, niezależności sądu, systemu oceny pracy sędziów, a przede wszystkim roli sądów w demokratycznym państwie. Sama szybka wymiana kadr niewiele wniesie. Niezbędna jest porządna analiza stanu obecnego, która będzie punktem wyjścia do programu naprawczego.

I jeśli zabieramy się do reformy, to warto stosować się do zasad prakseologii Kotarbińskiego. Nie da się maksymalizować efektu, minimalizując nakłady. Proponuję za Kotarbińskim zacząć od tego, co jest racjonalne. Od reformy sądownictwa administracyjnego, bo tam wszystkie zagadnienia są prostsze niż w sądownictwie powszechnym: od niezawisłości sędziowskiej przez niezależność sądu, zasad/systemu oceny sędziów aż po rolę sądu w państwie demokratycznym, jakim chce być Polska.

Jednocześnie waga sądownictwa administracyjnego dla podstaw funkcjonowania państwa i ochrony praw obywateli jest ogromna i ciągle niedoceniana!

Prawdziwa reforma jest zadaniem niezwykle trudnym, ale wykonalnym. Należałoby ją rozpocząć od sądownictwa administracyjnego kontrolującego decyzje podatkowe.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Bert(2018-08-11 11:38) Zgłoś naruszenie 614

    Akurat sądownictwo administracyjne budzi najmniej społecznych zastrzeżeń. Co martwi, to niestety spadająca od jakichś 10 lat jakość orzeczeń tych sądów. Coraz częściej trafiają się wyroki skandaliczne i dotyczy to również NSA. Nie jest tego bardzo dużo, no ale co byście państwo powiedzieli gdyby n.p. w co 500 bochenku chleba była zapieczona mysz albo psia kupa. bo to są tej klasy pomyłki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zlikwidować(2019-06-09 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    Natychmiast zlikwidować jako zbędne a sprawy przekazać sądom powszechnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane