statystyki

Prokuratorskie apanaże już bez wątpliwości

autor: Emilia Świętochowska17.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 17.07.2018, 07:56
Zaproponowana zmiana przesądza jednoznacznie, że ryczałt mieszkaniowy i zwrot kosztów przejazdu będą przysługiwać tym śledczym pełniącym służbę w PK, którzy uzyskali zgodę na zamieszkanie poza Warszawą, a nie tym delegowanym z centrali do innych jednostek.

Zaproponowana zmiana przesądza jednoznacznie, że ryczałt mieszkaniowy i zwrot kosztów przejazdu będą przysługiwać tym śledczym pełniącym służbę w PK, którzy uzyskali zgodę na zamieszkanie poza Warszawą, a nie tym delegowanym z centrali do innych jednostek.źródło: ShutterStock

 Prokuratura Krajowa przyznaje, że pracujący w niej oskarżyciele nie mieli dotychczas jednoznacznej podstawy prawnej do pobierania dodatków mieszkaniowych oraz otrzymywania zwrotu kosztów przejazdu do pracy. Potwierdzeniem tego jest projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze, która w ubiegłym tygodniu trafiła do Sejmu.

O wątpliwych podstawach wypłacania śledczym z centrali bonusów zrobiło się głośno za sprawą krytycznych wypowiedzi Krzysztofa Parchimowicza, szefa „opozycyjnej” organizacji środowiskowej Lex Super Omnia. Przekonywał on, że trwająca praktyka jest nadużyciem, bo z przepisów prawa jasno wynika, że specjalne świadczenia przysługują wyłącznie osobom wykonującym obowiązki służbowe poza miejscem zamieszkania. 

Innymi słowy, w przypadku prokuratorów z Rakowieckiej comiesięczny ryczałt mieszkaniowy (w wysokości ok. 3 tys. zł) i kilometrówka należy się jedynie tym delegowanym do innej jednostki. Ale jak podawała „Gazeta Wyborcza”, dodatki dostawali m.in. członkowie ścisłego kierownictwa, w tym sam prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i jego zastępcy – Robert Hernand, Krzysztof Sierak oraz Marek Pasionek. Bonusy przyczyniły się do tego, że cała czwórka znalazła się w gronie najlepiej wynagradzanych funkcjonariuszy publicznych w kraju.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Wot smiena charoszaja(2018-07-17 09:19) Zgłoś naruszenie 50

    Ot złodziejska zmiana. Bez podstawy prawnej ale biorą. Czy tak postępuje prokurator czy przestępca????

    Odpowiedz
  • lew(2018-07-17 09:23) Zgłoś naruszenie 40

    A przywłaszczone pieniądze zwrócą? czy zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie? czy ktoś usłyszy zarzuty? a potem ułaskawienie, a może przedtem? taka zmiana!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane