statystyki

Prokuratorskie apanaże już bez wątpliwości

autor: Emilia Świętochowska17.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 17.07.2018, 07:56
Zaproponowana zmiana przesądza jednoznacznie, że ryczałt mieszkaniowy i zwrot kosztów przejazdu będą przysługiwać tym śledczym pełniącym służbę w PK, którzy uzyskali zgodę na zamieszkanie poza Warszawą, a nie tym delegowanym z centrali do innych jednostek.

Zaproponowana zmiana przesądza jednoznacznie, że ryczałt mieszkaniowy i zwrot kosztów przejazdu będą przysługiwać tym śledczym pełniącym służbę w PK, którzy uzyskali zgodę na zamieszkanie poza Warszawą, a nie tym delegowanym z centrali do innych jednostek.źródło: ShutterStock

 Prokuratura Krajowa przyznaje, że pracujący w niej oskarżyciele nie mieli dotychczas jednoznacznej podstawy prawnej do pobierania dodatków mieszkaniowych oraz otrzymywania zwrotu kosztów przejazdu do pracy. Potwierdzeniem tego jest projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze, która w ubiegłym tygodniu trafiła do Sejmu.

O wątpliwych podstawach wypłacania śledczym z centrali bonusów zrobiło się głośno za sprawą krytycznych wypowiedzi Krzysztofa Parchimowicza, szefa „opozycyjnej” organizacji środowiskowej Lex Super Omnia. Przekonywał on, że trwająca praktyka jest nadużyciem, bo z przepisów prawa jasno wynika, że specjalne świadczenia przysługują wyłącznie osobom wykonującym obowiązki służbowe poza miejscem zamieszkania. 

Innymi słowy, w przypadku prokuratorów z Rakowieckiej comiesięczny ryczałt mieszkaniowy (w wysokości ok. 3 tys. zł) i kilometrówka należy się jedynie tym delegowanym do innej jednostki. Ale jak podawała „Gazeta Wyborcza”, dodatki dostawali m.in. członkowie ścisłego kierownictwa, w tym sam prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i jego zastępcy – Robert Hernand, Krzysztof Sierak oraz Marek Pasionek. Bonusy przyczyniły się do tego, że cała czwórka znalazła się w gronie najlepiej wynagradzanych funkcjonariuszy publicznych w kraju.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Wot smiena charoszaja(2018-07-17 09:19) Zgłoś naruszenie 50

    Ot złodziejska zmiana. Bez podstawy prawnej ale biorą. Czy tak postępuje prokurator czy przestępca????

    Odpowiedz
  • lew(2018-07-17 09:23) Zgłoś naruszenie 40

    A przywłaszczone pieniądze zwrócą? czy zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie? czy ktoś usłyszy zarzuty? a potem ułaskawienie, a może przedtem? taka zmiana!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane