statystyki

UODO: Prywatne e-maile nie mogą być automatycznie upubliczniane w BIP

autor: Jakub Styczyński11.07.2018, 07:34; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:53
Agnieszka Świątek-Druś rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Agnieszka Świątek-Druś rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

 Artykuł pt. „UODO: Obywatele to także profesjonalni lobbyści…”, opublikowany 4 lipca 2018 r. w Tygodniku Samorząd i Administracja wywołał w środowisku farmaceutów spore kontrowersje. Czy opisywana przez nas sprawa jest rzeczywiście pod kątem prawnym tak jednoznaczna? Ministerstwo Zdrowia udostępniło w RCL prywatne adresy e-mailowe farmaceutów biorących udział w konsultacjach społecznych – czy na pewno nie mieliśmy tu do czynienia z wyciekiem danych osobowych?

Przede wszystkim chcę jeszcze raz wyraźnie podkreślić, bo w tekście pominięto to, że organ ds. ochrony danych osobowych od lat konsekwentnie stoi na stanowisku, iż prawo do prywatności nie może oznaczać, że proces tworzenia prawa stanie się anonimowy. Jednak jednocześnie jawność tego procesu nie może pozbawiać prawa do prywatności w ogóle. Potwierdzeniem tej tezy są przywołane w tekście te przepisy prawa, które wprost stanowią, że adresy osób fizycznych, biorących udział w pracach legislacyjnych, nie mogą być publikowane.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane