statystyki

Szewczyk: Doprecyzujmy regulacje w Krajowym Rejestrze Sądowym

autor: Agnieszka Pokojska10.07.2018, 07:42; Aktualizacja: 10.07.2018, 10:39
Dokumenty podpisane elektronicznie muszą być zapisane w formacje XADES

Dokumenty podpisane elektronicznie muszą być zapisane w formacje XADESźródło: ShutterStock

- W systemie bezpłatnym sprawozdanie jest przesyłane automatycznie do repozytorium. W systemie S24 trafia do właściwego sądu - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Szewczyk, radca prawny w praktyce transakcji i prawa korporacyjnego kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Jak spółki, w których zarządach zasiadają tylko cudzoziemcy nieposiadający numerów PESEL, mają złożyć sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego?

Literalna wykładnia przepisów zmienionej ustawy o KRS oraz ustawy ją zmieniającej sugeruje, że nie ma takiej możliwości. Nie można tego zrobić ani w bezpłatnym systemie, ani w systemie S24. Bezpłatnie może zgłosić dokumenty wyłącznie członek zarządu posiadający numer PESEL (ujawniony w KRS).

Jeżeli natomiast na etapie składania zgłoszenia dane zostaną negatywnie zweryfikowane, wtedy (na podstawie art. 19e ust. 7 ustawy o KRS) można złożyć płatny wniosek do KRS za pośrednictwem systemu S24. Sam wniosek może złożyć np. pełnomocnik, ale co do zasady powinny być do niego dołączone dokumenty podpisane elektronicznie przez członka zarządu posiadającego numer PESEL (ujawniony w KRS).

Wynika to z art. 38 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o KRS, zgodnie z którym dokumenty finansowe składane do KRS winny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym przez co najmniej jedną osobę fizyczną, której numer PESEL jest ujawniony w KRS, wpisaną jako członek zarządu lub wspólnik.

Jak to wygląda w praktyce?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane