statystyki

SN za szerokim zaskarżaniem wyników przetargów

autor: Michał Culepa10.07.2018, 07:44; Aktualizacja: 10.07.2018, 08:33
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Sąd Najwyższy wskazał, że wcześniej funkcjonowała w orzecznictwie rozbieżna wykładniaźródło: ShutterStock

Wynik przetargu na realizację zamówienia publicznego może być zaskarżony także wówczas, gdy wybrana oferta była wprawdzie najkorzystniejsza z punktu widzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia, ale została złożona z naruszeniem przepisów prawa lub wykonawca powinien być wcześniej wykluczony z przetargu. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła przetargu, jaki zorganizowała gmina miasta Gdańsk, na – jak to określono w zamówieniu – „przywrócenie wartości dawnemu zespołowi sierocińca z adaptacją do nowych funkcji kultury i turystyki – Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa przy ul. Sierocej”. Przetarg był zorganizowany zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1579 ze zm.; dalej: p.z.p.). Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę Pracowni D.

Tej decyzji sprzeciwiła się jednak Agata J., prowadząca firmę A i skierowała odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Argumentowała, że oferta Pracowni D. w ogóle nie powinna być brana pod uwagę z powodu na rażąco niskiej cen, która wskazywała na znaczące niedoszacowanie kosztów realizacji zamówienia, w tym m.in. badań archeologicznych. Odwołująca przedłożyła KIO własne szacunki i wyliczenia i porównała je ze zwycięską ofertą.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane