statystyki

SN za szerokim zaskarżaniem wyników przetargów

autor: Michał Culepa10.07.2018, 07:44; Aktualizacja: 10.07.2018, 08:33
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Sąd Najwyższy wskazał, że wcześniej funkcjonowała w orzecznictwie rozbieżna wykładniaźródło: ShutterStock

Wynik przetargu na realizację zamówienia publicznego może być zaskarżony także wówczas, gdy wybrana oferta była wprawdzie najkorzystniejsza z punktu widzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia, ale została złożona z naruszeniem przepisów prawa lub wykonawca powinien być wcześniej wykluczony z przetargu. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła przetargu, jaki zorganizowała gmina miasta Gdańsk, na – jak to określono w zamówieniu – „przywrócenie wartości dawnemu zespołowi sierocińca z adaptacją do nowych funkcji kultury i turystyki – Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa przy ul. Sierocej”. Przetarg był zorganizowany zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1579 ze zm.; dalej: p.z.p.). Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę Pracowni D.

Tej decyzji sprzeciwiła się jednak Agata J., prowadząca firmę A i skierowała odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Argumentowała, że oferta Pracowni D. w ogóle nie powinna być brana pod uwagę z powodu na rażąco niskiej cen, która wskazywała na znaczące niedoszacowanie kosztów realizacji zamówienia, w tym m.in. badań archeologicznych. Odwołująca przedłożyła KIO własne szacunki i wyliczenia i porównała je ze zwycięską ofertą.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane