statystyki

Zrozumiałe pouczenia ustawowo gwarantowane

autor: Emilia Świętochowska09.07.2018, 19:00
akomunikowanie stronom, w razie potrzeby, jaka jest ta ocena na danym etapie sprawy, nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu ani nie świadczy o braku bezstronności sędziego” – wyjaśnia resort w uzasadnieniu propozycji. Analogicznie sędziowie uzyskają też możliwość uprzedzania stron o właściwej podstawie prawnej ich roszczenia.

akomunikowanie stronom, w razie potrzeby, jaka jest ta ocena na danym etapie sprawy, nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu ani nie świadczy o braku bezstronności sędziego” – wyjaśnia resort w uzasadnieniu propozycji. Analogicznie sędziowie uzyskają też możliwość uprzedzania stron o właściwej podstawie prawnej ich roszczenia.źródło: ShutterStock

 Ministerstwo Sprawiedliwości z pomocą językoznawców ma opracować jednolite pouczenia, które będą przystępne dla osób niezwiązanych zawodowo z wymiarem sprawiedliwości. To jedna z nowości, jakie pojawiły się w najnowszej, już trzeciej wersji dużego projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

„Praktyka sądowa wskazuje na potrzebę ustandaryzowania pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowań. Powinny one także być redagowane w sposób bardziej zrozumiały dla nieprawników niż dotychczas” – czytamy w uzasadnieniu propozycji przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Szablony takich pism wymaganych przez kodeks zostaną zamieszczone na stronie internetowej MS także w językach obcych, które najczęściej słychać na polskich salach sądowych. – W tej chwili niektóre pouczenia wysyłane przez sądy są na 3–4 strony maczkiem. Jest to mniej więcej skopiowanie przepisów kodeksowych, do których każdy, jeśli chce, może łatwo dotrzeć w internecie – mówi adwokat Monika Strus-Wołos.

Zgodnie z pomysłem resortu w stworzeniu jednakowych, zrozumiałych wzorów pism wesprą go ośrodki naukowe zajmujące się do dostosowaniem języków fachowych do aparatu pojęciowego typowego Polaka. Taką czołową jednostką jest w Polsce Pracownia Prostej Polszczyzny działająca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tomasz Piekot, jeden z członków zespołu, miał duży wkład w opracowanie uproszczonych tekstów wezwań dla świadków od kilku miesięcy wysyłanych przez Sąd Rejonowy Katowice-Zachód. Była to inicjatywa ówczesnego prezesa sądu Jarosława Gwizdaka, który tłumaczył DGP, że nowe szablony przyniosły efekty: ludzie stali się bardziej świadomi tego, w jakim celu zostali wezwani i jaka jest ich rola. Częściej też występowali o zwrot kosztów, bo dowiedzieli się, że takie prawo im w ogóle przysługuje.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • generał grant(2018-07-09 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    No i konieczne będą badania naukowe, jak ustalić aparat pojęciowy typowego Polaka. A jeszcze przedtem ustali się definicję tej typowości. Może odnieść to chociaż do dwóch typów - z pierwszego i z drugiego sortu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane