statystyki

Zrozumiałe pouczenia ustawowo gwarantowane

autor: Emilia Świętochowska09.07.2018, 19:00
akomunikowanie stronom, w razie potrzeby, jaka jest ta ocena na danym etapie sprawy, nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu ani nie świadczy o braku bezstronności sędziego” – wyjaśnia resort w uzasadnieniu propozycji. Analogicznie sędziowie uzyskają też możliwość uprzedzania stron o właściwej podstawie prawnej ich roszczenia.

akomunikowanie stronom, w razie potrzeby, jaka jest ta ocena na danym etapie sprawy, nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu ani nie świadczy o braku bezstronności sędziego” – wyjaśnia resort w uzasadnieniu propozycji. Analogicznie sędziowie uzyskają też możliwość uprzedzania stron o właściwej podstawie prawnej ich roszczenia.źródło: ShutterStock

 Ministerstwo Sprawiedliwości z pomocą językoznawców ma opracować jednolite pouczenia, które będą przystępne dla osób niezwiązanych zawodowo z wymiarem sprawiedliwości. To jedna z nowości, jakie pojawiły się w najnowszej, już trzeciej wersji dużego projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

„Praktyka sądowa wskazuje na potrzebę ustandaryzowania pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowań. Powinny one także być redagowane w sposób bardziej zrozumiały dla nieprawników niż dotychczas” – czytamy w uzasadnieniu propozycji przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Szablony takich pism wymaganych przez kodeks zostaną zamieszczone na stronie internetowej MS także w językach obcych, które najczęściej słychać na polskich salach sądowych. – W tej chwili niektóre pouczenia wysyłane przez sądy są na 3–4 strony maczkiem. Jest to mniej więcej skopiowanie przepisów kodeksowych, do których każdy, jeśli chce, może łatwo dotrzeć w internecie – mówi adwokat Monika Strus-Wołos.

Zgodnie z pomysłem resortu w stworzeniu jednakowych, zrozumiałych wzorów pism wesprą go ośrodki naukowe zajmujące się do dostosowaniem języków fachowych do aparatu pojęciowego typowego Polaka. Taką czołową jednostką jest w Polsce Pracownia Prostej Polszczyzny działająca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tomasz Piekot, jeden z członków zespołu, miał duży wkład w opracowanie uproszczonych tekstów wezwań dla świadków od kilku miesięcy wysyłanych przez Sąd Rejonowy Katowice-Zachód. Była to inicjatywa ówczesnego prezesa sądu Jarosława Gwizdaka, który tłumaczył DGP, że nowe szablony przyniosły efekty: ludzie stali się bardziej świadomi tego, w jakim celu zostali wezwani i jaka jest ich rola. Częściej też występowali o zwrot kosztów, bo dowiedzieli się, że takie prawo im w ogóle przysługuje.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • generał grant(2018-07-09 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    No i konieczne będą badania naukowe, jak ustalić aparat pojęciowy typowego Polaka. A jeszcze przedtem ustali się definicję tej typowości. Może odnieść to chociaż do dwóch typów - z pierwszego i z drugiego sortu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane