statystyki

Rasistowska twarz Polski? Przestępstwa z nienawiści nie są zgłaszane policji

autor: Patryk Słowik04.07.2018, 07:18; Aktualizacja: 04.07.2018, 08:24
Rzecznik praw obywatelskich niedawno w swym rokrocznym podsumowaniu wskazał, że w 2017 r. łącznie zarejestrowano ok. 100 spraw dotyczących aktów przemocy i mowy nienawiści motywowanych przynależnością narodową, etniczną bądź rasową czy wyznawaną religią. Zarazem uważa, że liczby te mają się nijak do rzeczywistej skali problemu.

Rzecznik praw obywatelskich niedawno w swym rokrocznym podsumowaniu wskazał, że w 2017 r. łącznie zarejestrowano ok. 100 spraw dotyczących aktów przemocy i mowy nienawiści motywowanych przynależnością narodową, etniczną bądź rasową czy wyznawaną religią. Zarazem uważa, że liczby te mają się nijak do rzeczywistej skali problemu.źródło: ShutterStock

 Ukraińcy rezygnują z rozmawiania w swoim języku, muzułmanie nie zakładają ubiorów kojarzących się z religią, a Afrykanie starają się ukryć swój kolor skóry. Taki obraz Polski przedstawia biuro rzecznika praw obywatelskich we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. 

Przeprowadziły one wspólnie projekt badawczy, którego celem było oszacowanie skali występowania oraz zgłaszalności przestępstw z nienawiści, a także rozpoznanie ich specyfiki w wybranych społecznościach, tj. muzułmańskiej, afrykańskiej i ukraińskiej. Wyniki? W samym województwie małopolskim, według autorów projektu, w latach 2016–2017 popełniono 44 tys. przestępstw z nienawiści wobec społeczności ukraińskiej. Tyle że przytłaczająca większość z nich nie jest zgłaszana na policję. Okazało się bowiem, że prowadzono zaledwie 18 postępowań karnych w tych sprawach.

Podobnie wygląda sprawa na Mazowszu. Autorzy opracowania szacują, że popełniono 4300 przestępstw z nienawiści do muzułmanów. Prowadzono zaś jedynie 31 postępowań.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • RPO do dymisji(2018-07-04 11:56) Zgłoś naruszenie 71

  Czy to ten Rzecznik PO , który przypisywał Polsce "Holokaust" Taki imbecyl już dawno powinien się podać do dymisji, jest niezrównoważony i niebezpieczny mówiąc takie kłamstwa .

  Odpowiedz
 • PrawaRacja(2018-07-04 21:43) Zgłoś naruszenie 61

  Ukraińcy rezygnują z rozmowy w swoim języku-czyli jakim? Po ukraińsku zwyczajnie nie mówią bo go nie znają....

  Odpowiedz
 • Biali mają prawo sie bronić(2018-07-04 12:03) Zgłoś naruszenie 51

  A ja to widzę inaczej , masowe gwałty na białych kobietach (Niemcy, Szwecja, Dania). W RPA przyzwolenie na mordowanie białych osadników. Morderstwa na białych w całej Europie. To ,że w Polsce jeszcze tego nie ma , to nie jest zasługą RPO i OPC niestety.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane