statystyki

Niebezpieczne (partnerskie) związki rady

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.07.2018, 09:15; Aktualizacja: 03.07.2018, 09:20
Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górski

Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

 Muszę przyznać, że z posiedzenia na posiedzenie organ zwany Krajową Radą Sądownictwa fascynuje mnie coraz bardziej. Na przykład sposób pojmowania przez jej obecnych członków takich pojęć jak niezawisłość sędziowska czy transparentność życia publicznego mógłby być świetnym tematem niejednej rozprawy naukowej i to nie tylko z dziedziny prawa. Na ostatnim posiedzeniu rada znów zaskoczyła. Bo oto dzielnie i – trzeba to przyznać – z niemałą fantazją rzuciła się bronić tradycyjnego, polskiego i zarazem chrześcijańskiego modelu rodziny. A stało się to przy okazji opiniowania zgłoszonego przez posłów Nowoczesnej projektu ustawy o związkach partnerskich. I tu pojawia się – mówiąc delikatnie – kłopot. I to bynajmniej nieobyczajowy.

W konstytucji (która nadal obowiązuje) jest mowa o tym, że „Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów”, a „ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa”. No więc sięgam do ustawy o KRS. A tam czytam, że do kompetencji rady należy m.in. „opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa, sędziów i asesorów sądowych, a także przedstawianie wniosków w tym zakresie (…)”. Przyznają Państwo, że mało ma to wspólnego ze związkami partnerskimi? Co więcej, w ustawie nie udało mi się znaleźć ani słowa o kulturze chrześcijańskiej, małżeństwie, rodzinie czy polskiej kulturze, na których straży miałaby stać KRS, a o których rozprawiali na posiedzeniu jej członkowie, miażdżąc projekt Nowoczesnej. Wniosek jest jeden – rada w ogóle nie powinna opiniować tego dokumentu.

„Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z treścią poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw (…), nie zgłasza uwag do projektu, gdyż nie dotyczy on sądownictwa, sędziów i asesorów sądowych” – tak brzmiała jedna z opinii wydanych przez radę 11 maja. Czy między 11 maja a 20 czerwca zaszły jakieś zmiany w regulacjach o KRS? Nie będę nawet pytać, jaka jest zdaniem rady różnica między weteranami a związkami partnerskimi, bo byłoby to mało eleganckie. Ufam jednak, że Czytelnicy sami wyciągną wnioski z tego być może mało fortunnego, ale za to wymownego zestawienia.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane