statystyki

Wypowiedź akademicka nie tylko w murach uczelni: Ile wolności przysługuje akademikowi?

autor: Dominika Bychawska-Siniarska26.06.2018, 08:57; Aktualizacja: 26.06.2018, 09:14
ETPC wskazał, że pod ochroną art. 10 konwencji (swoboda wypowiedzi) jest nie tylko przekazywana treść, lecz również forma.

ETPC wskazał, że pod ochroną art. 10 konwencji (swoboda wypowiedzi) jest nie tylko przekazywana treść, lecz również forma.źródło: ShutterStock

Ile wolności słowa przysługuje akademikowi? Na to pytanie miał okazję odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie sprawy Kula p. Turcji (skarga nr 20233/06).

Skarżący jest wykładowcą języka niemieckiego na jednym z tureckich uniwersytetów. Został zaproszony do programu telewizyjnego, w którym omawiano kulturowe zbieżności i różnice pomiędzy UE a Turcją. Program miał zostać wyemitowany 31 marca 2001 roku. Kula zawiadomił o planowanym występie telewizyjnym władze uniwersytetu. Dziekan nie wyraził zgody na jego udział w programie, uznając, że skarżący nie miał wystarczających kompetencji, by wypowiadać się na zapowiedziany temat. Pomimo to Kula wziął udział w programie oraz kilku innych, na które dostał wcześniej zgodę.

Wobec profesora zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Dziekan nałożył na niego karę w postaci pomniejszenia uposażenia o 1/8. W wyniku odwołania do rektora kara została złagodzona do upomnienia. Kula zwrócił się bezskutecznie ze skargą na sankcję dyscyplinarną do sądu administracyjnego. Orzeczenie to zostało podtrzymane przez sąd drugiej instancji i turecki NSA.

W wyroku z 19 czerwca 2018 r. ETPC wskazał, że pod ochroną art. 10 konwencji (swoboda wypowiedzi) jest nie tylko przekazywana treść, lecz również forma. Kula skorzystał ze swobody wypowiedzi akademickiej (w ramach której ochronie podlega wolność słowa, działania, komunikowania informacji oraz „nieograniczonego siania wiedzy i prawdy”) poza miejscem jego zatrudnienia.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane