statystyki

TK: Ustawodawca nie wywłaszczył spółdzielni mieszkaniowych

autor: Patryk Słowik21.06.2018, 07:56; Aktualizacja: 21.06.2018, 08:15
Praktyczny wymiar wyroku dla większości obywateli sprowadza się do tego, że po raz kolejny TK stanął po stronie spółdzielców i obywateli, a nie spółdzielni mieszkaniowych.

Praktyczny wymiar wyroku dla większości obywateli sprowadza się do tego, że po raz kolejny TK stanął po stronie spółdzielców i obywateli, a nie spółdzielni mieszkaniowych.źródło: ShutterStock

Przedwczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł po myśli obywateli spierających się ze spółdzielniami mieszkaniowymi („Spółdzielnie mogą płakać, ale muszą płacić”, DGP 118/2018) i wczoraj też tak uczynił. Tym razem chodziło o przepis dotyczący przeniesienia własności lokalu. Wbrew temu, co wykazywały spółdzielnie mieszkaniowe, ustawodawca wcale nie dyskryminował betonowych molochów.

Sprawa była bardzo skomplikowana i odnosi się do niewielu sytuacji. Chodzi o postępowania uwłaszczeniowe zainicjowane wnioskami złożonymi w okresie od 31 lipca 2007 r. do 29 grudnia 2009 r., lecz niezakończone do czasu wejścia w życie ustawy z 18 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 223 poz. 1779).

TK stanął przed zadaniem oceny konstytucyjności rozwiązania polegającego na tym, że do wniosków złożonych we wskazanym okresie miały być w dalszym ciągu stosowane zasady dokonywania przez osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu spłat na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, pomimo tego, że zasady te zostały uznane przez trybunał za konstytucyjnie wadliwe w wyroku z 17 grudnia 2008 r. (sygn. P 16/08). W praktyce musiał ocenić, czy zastosowanie rozwiązania przejściowego – korzystnego dla spółdzielców, ale niekorzystnego dla spółdzielni – było uprawnione. Spółdzielnie przekonywały, że nie. Sejm i prokurator generalny wskazywali jednak przed trybunałem, że inaczej zrobić się nie dało.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane