statystyki

Częściowe uchylenie uchwały warszawskich adwokatów było właściwe

autor: Szymon Cydzik19.06.2018, 07:17; Aktualizacja: 19.06.2018, 08:31
Ma ona wąskie kompetencje. Uchylenie częściowe było oparte na powszechnie uznanym w orzecznictwie i doktrynie mechanizmie częściowej nieważności względnej (wzruszalności) z uwagi na sprzeczność z prawem. To dość oczywiste.

Ma ona wąskie kompetencje. Uchylenie częściowe było oparte na powszechnie uznanym w orzecznictwie i doktrynie mechanizmie częściowej nieważności względnej (wzruszalności) z uwagi na sprzeczność z prawem. To dość oczywiste.źródło: ShutterStock

 Na naszych łamach dr Łukasz Chojniak zakwestionował zgodność z prawem niedawnej uchwały NRA uchylającej cześć uchwały zgromadzenia warszawskiej izby. Chodziło o głośny dokument, wzywający adwokatów do składania wniosków o wyłączenie sędziów, którzy awansowali dzięki nowej Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem dr. Chojniaka przepisy pozwalają NRA na uchylanie sprzecznych z prawem uchwał, nie zaś ich fragmentów.

Jest to typowe uchylenie uchwały w części sprzecznej z prawem, konieczne w świetle zasady favor negotii wymagającej stosowania nieważności częściowej z art. 58 par. 3 kodeksu cywilnego ilekroć nie jest niezbędna nieważność całej uchwały. W orzecznictwie Sądu Najwyższego nieważność częściową odnosi się do różnych uchwał – spółdzielni, spółek kapitałowych i innych organizacji oraz osób prawnych. Wykorzystuje się ją w sytuacjach, w których tylko część czynności prawnej czy uchwały narusza prawo. Również wtedy, gdy mamy do czynienia z nieważnością względną (wzruszalnością), tak jak w przypadku uchwał izbowych. Nie podlegają one nieważności z mocy prawa, lecz muszą być uchylone przez NRA działającą trochę jak II instancja, bądź przez Sąd Najwyższy na wniosek ministra sprawiedliwości.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane