statystyki

Częściowe uchylenie uchwały warszawskich adwokatów było właściwe

autor: Szymon Cydzik19.06.2018, 07:17; Aktualizacja: 19.06.2018, 08:31
Ma ona wąskie kompetencje. Uchylenie częściowe było oparte na powszechnie uznanym w orzecznictwie i doktrynie mechanizmie częściowej nieważności względnej (wzruszalności) z uwagi na sprzeczność z prawem. To dość oczywiste.

Ma ona wąskie kompetencje. Uchylenie częściowe było oparte na powszechnie uznanym w orzecznictwie i doktrynie mechanizmie częściowej nieważności względnej (wzruszalności) z uwagi na sprzeczność z prawem. To dość oczywiste.źródło: ShutterStock

 Na naszych łamach dr Łukasz Chojniak zakwestionował zgodność z prawem niedawnej uchwały NRA uchylającej cześć uchwały zgromadzenia warszawskiej izby. Chodziło o głośny dokument, wzywający adwokatów do składania wniosków o wyłączenie sędziów, którzy awansowali dzięki nowej Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem dr. Chojniaka przepisy pozwalają NRA na uchylanie sprzecznych z prawem uchwał, nie zaś ich fragmentów.

Jest to typowe uchylenie uchwały w części sprzecznej z prawem, konieczne w świetle zasady favor negotii wymagającej stosowania nieważności częściowej z art. 58 par. 3 kodeksu cywilnego ilekroć nie jest niezbędna nieważność całej uchwały. W orzecznictwie Sądu Najwyższego nieważność częściową odnosi się do różnych uchwał – spółdzielni, spółek kapitałowych i innych organizacji oraz osób prawnych. Wykorzystuje się ją w sytuacjach, w których tylko część czynności prawnej czy uchwały narusza prawo. Również wtedy, gdy mamy do czynienia z nieważnością względną (wzruszalnością), tak jak w przypadku uchwał izbowych. Nie podlegają one nieważności z mocy prawa, lecz muszą być uchylone przez NRA działającą trochę jak II instancja, bądź przez Sąd Najwyższy na wniosek ministra sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane