statystyki

Obrońca skorzysta tylko z terminu klienta

autor: Ewa Maria Radlińska29.05.2018, 09:41; Aktualizacja: 29.05.2018, 10:02
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Orzeczenia, które ustawa nakazuje doręczać stronom, doręcza się również ich obrońcom i pełnomocnikomźródło: ShutterStock

Jeśli oskarżony złoży środek odwoławczy z przekroczeniem własnego terminu, lecz w terminie biegnącym dla jego obrońcy, to pismo należy przyjąć jako złożone zgodnie z przepisami. Ta zasada nie ma jednak zastosowania, gdy termin upłynął już zarówno dla obwinionego, jak i dla pełnomocnika wnoszącego aktualnie środek odwoławczy z powołaniem się na fakt, że innemu obrońcy termin ten jeszcze nie upłynął.

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu sądu okręgowego w stanie spoczynku. Sąd apelacyjny zezwolił uchwałą na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za czyn z art. 178a par. 1 kodeksu karnego, czyli prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. W postępowaniu dyscyplinarnym obwiniony korzystał z pomocy dwóch obrońców z wyboru. Obaj byli sędziami sądu rejonowego.

Odpisy uchwały zezwalającej na prowadzenie przeciwko sędziemu postępowania zostały przesłane zarówno samemu obwinionemu, jak i obydwu obrońcom, przy czym zostały one odebrane: przez obwinionego sędziego 26 października 2017 r., przez obrońcę K.D. 16 listopada 2017 r., a przez drugiego obrońcę, sędziego Z.W., 6 listopada 2017 r.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane