statystyki

Obrońca skorzysta tylko z terminu klienta

autor: Ewa Maria Radlińska29.05.2018, 09:41; Aktualizacja: 29.05.2018, 10:02
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Orzeczenia, które ustawa nakazuje doręczać stronom, doręcza się również ich obrońcom i pełnomocnikomźródło: ShutterStock

Jeśli oskarżony złoży środek odwoławczy z przekroczeniem własnego terminu, lecz w terminie biegnącym dla jego obrońcy, to pismo należy przyjąć jako złożone zgodnie z przepisami. Ta zasada nie ma jednak zastosowania, gdy termin upłynął już zarówno dla obwinionego, jak i dla pełnomocnika wnoszącego aktualnie środek odwoławczy z powołaniem się na fakt, że innemu obrońcy termin ten jeszcze nie upłynął.

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu sądu okręgowego w stanie spoczynku. Sąd apelacyjny zezwolił uchwałą na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za czyn z art. 178a par. 1 kodeksu karnego, czyli prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. W postępowaniu dyscyplinarnym obwiniony korzystał z pomocy dwóch obrońców z wyboru. Obaj byli sędziami sądu rejonowego.

Odpisy uchwały zezwalającej na prowadzenie przeciwko sędziemu postępowania zostały przesłane zarówno samemu obwinionemu, jak i obydwu obrońcom, przy czym zostały one odebrane: przez obwinionego sędziego 26 października 2017 r., przez obrońcę K.D. 16 listopada 2017 r., a przez drugiego obrońcę, sędziego Z.W., 6 listopada 2017 r.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane