Organy w Polsce działają "bez żadnego trybu". Gdy brakuje przepisów, PiS je szybko uchwali

autor: Łukasz Bojarski15.05.2018, 08:48; Aktualizacja: 15.05.2018, 10:44
Policja likwiduje blokadę przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa (27 kwietnia 2018 r.)

Policja likwiduje blokadę przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa (27 kwietnia 2018 r.)źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Sprawy, które powinniśmy zapamiętać, które będą swego rodzaju kamieniami milowymi historii polskiego prawa, w codziennym galopie, mogą się nam zlewać w jedno.

Tomasz Zalasiński z Zespołu Ekspertów Prawnych przy Fundacji Batorego powiedział w audycji radiowej, że od sędziów dublerów, przez wybór prezes TK, po sprawę zmian w SN i KRS wiele organów władzy działa na zasadzie „bez żadnego trybu”. Zgadzam się w pełni. Niby wszystko odbywa się na podstawie jakichś przepisów, a gdy ich brak, to PiS w nocy szybciutko coś uchwali, a jednak przecież czujemy, że tak naprawdę dzieje się to na siłę, niezgodnie z konstytucją, z duchem prawa, z przyjętymi przez ludzi cywilizowanych zasadami. Jakie zatem – bez żadnego trybu – ważne wydarzenia z ostatniego miesiąca dostrzega oko obywatela?

Ruszyła maszyna

Data 27 kwietnia 2018 r. przejdzie na pewno do historii. Oczywiście, tych ważnych dat od dwóch i pół roku nazbierało się już sporo (czy to w trakcie niszczenia TK, czy ataku na Sąd Najwyższy, ale było też wiele innych), jednak to jest jedna z dat szczególnych. Zebrała się wtedy po raz pierwszy Krajowa Rada Sądownictwa, w której skład wchodzą sędziowie wybrani zgodnie z prawem, które łamie konstytucję, i w dodatku w okropnej atmosferze. Myślę, że do historii przejdzie nie data uchwalenia niekonstytucyjnej ustawy, lecz właśnie to symboliczne spotkanie. I okoliczności, które towarzyszyły zarówno wyborowi sędziów do KRS, jak i pierwszemu posiedzeniu. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się bowiem, żeby obywatele blokowali dostęp do budynku, w którym odbywały się obrady. Od strony drzwi do KRS stali aktywiści Akcji Demokracji, którzy zawstydzali już od jakiegoś czasu sędziów, publikując bilbordy i plakaty z twarzami uzurpatorów i wezwaniem do rezygnacji z członkostwa w KRS. Ci jednak nie blokowali, a witali członków KRS transparentami. Od strony parkingu z kolei dostęp do budynku starali się zablokować – przez jakiś czas skutecznie – Obywatele RP, w tym studenci. Doszło do zatrzymań przez policję, a nawet poturbowania niektórych.

Nigdy też dotąd nie zdarzyła się kuriozalna sytuacja ukrywania, utajniania ważnych elementów w wyborze sędziów do KRS. Nie dość, że odbył się on na podstawie ustawy łamiącej konstytucję (bo ta jasno określa na cztery lata długość kadencji, która została z mocy ustawy przerwana), to jeszcze pozostawił po sobie niesmak. Obywatele chcieli wiedzieć, jak wybory przebiegły, dlatego na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej wnioskowali o udostępnienie list poparcia kandydatów na członków KRS (każde zgłoszenie powinno bowiem zawierać co najmniej 25 podpisów). I listy otrzymali, a jakże. Tyle że szalenie dowcipny minister sprawiedliwości przekazał listy z numerami, ale bez nazwisk. Te zamalowano. Śmieszne, prawda?

Można wypominać szczegóły, jak niewiedza członków, że zasiedli w radzie sądownictwa, a nie „sądowniczej”, czy że Wiesław Johann, skądinąd szacowny i sympatyczny sędzia TK w stanie spoczynku, powołany do rady przez prezydenta Dudę, pozwalał sobie na niesmaczne dowcipy nagrywane przez kamery. To są drobiazgi z gatunku takich, które zdarzają się regularnie i nie są domeną jednego środowiska. Ale ta tajność list poparcia (a może jest prawdą, że sędziowie sobie wzajem listy podpisywali?) i ten polityczny wybór (niektórzy kandydaci przyznawali, że odpowiadali twierdząco na pytania posłów, którzy od tego uzasadniali ich wybór), przejdą do historii. Symptomatyczne przy tym jest, że jeden z kandydatów, dla którego, jak twierdzi, podpisy zebrali sami lokalni sędziowie (czyli jest prawdziwym reprezentantem środowiska) i żaden inny kandydat listy nie podpisał, do rady nie został wybrany. A przypomnijmy, wybór był de facto wśród 16 kandydatów (na 18 zgłoszonych), bo co do dwóch osób były poważne wątpliwości, czy spełniają kryteria. A zatem, być może, jedyną osobą niewybraną jest sędzia, któremu listy poparcia nie podpisywali inni kandydaci.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Inspektor Pracy(2018-05-15 14:28) Zgłoś naruszenie 28

    Normalnie jestem przerazony . Pamiętam jak PO szybko uchwalał Ustawę POmostową okradajac w 2008r wstecznie bo z moca na 1998r. Robotników pracującychod 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!.Tusk stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie..Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r............Kopacz pseudlekarz powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-.Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury za prace niebezpieczne w wieku 60 lat ) wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • konflikt interesów ? (2018-06-21 11:59) Zgłoś naruszenie 01

    Czy autorem artykułu jest aby członek byłej KRS, czy to tylko przypadkowa zbieżność nazwisk ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane