statystyki

Organy w Polsce działają "bez żadnego trybu". Gdy brakuje przepisów, PiS je szybko uchwali

autor: Łukasz Bojarski15.05.2018, 08:48; Aktualizacja: 15.05.2018, 10:44
Policja likwiduje blokadę przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa (27 kwietnia 2018 r.)

Policja likwiduje blokadę przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa (27 kwietnia 2018 r.)źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Sprawy, które powinniśmy zapamiętać, które będą swego rodzaju kamieniami milowymi historii polskiego prawa, w codziennym galopie, mogą się nam zlewać w jedno.

Tomasz Zalasiński z Zespołu Ekspertów Prawnych przy Fundacji Batorego powiedział w audycji radiowej, że od sędziów dublerów, przez wybór prezes TK, po sprawę zmian w SN i KRS wiele organów władzy działa na zasadzie „bez żadnego trybu”. Zgadzam się w pełni. Niby wszystko odbywa się na podstawie jakichś przepisów, a gdy ich brak, to PiS w nocy szybciutko coś uchwali, a jednak przecież czujemy, że tak naprawdę dzieje się to na siłę, niezgodnie z konstytucją, z duchem prawa, z przyjętymi przez ludzi cywilizowanych zasadami. Jakie zatem – bez żadnego trybu – ważne wydarzenia z ostatniego miesiąca dostrzega oko obywatela?

Ruszyła maszyna

Data 27 kwietnia 2018 r. przejdzie na pewno do historii. Oczywiście, tych ważnych dat od dwóch i pół roku nazbierało się już sporo (czy to w trakcie niszczenia TK, czy ataku na Sąd Najwyższy, ale było też wiele innych), jednak to jest jedna z dat szczególnych. Zebrała się wtedy po raz pierwszy Krajowa Rada Sądownictwa, w której skład wchodzą sędziowie wybrani zgodnie z prawem, które łamie konstytucję, i w dodatku w okropnej atmosferze. Myślę, że do historii przejdzie nie data uchwalenia niekonstytucyjnej ustawy, lecz właśnie to symboliczne spotkanie. I okoliczności, które towarzyszyły zarówno wyborowi sędziów do KRS, jak i pierwszemu posiedzeniu. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się bowiem, żeby obywatele blokowali dostęp do budynku, w którym odbywały się obrady. Od strony drzwi do KRS stali aktywiści Akcji Demokracji, którzy zawstydzali już od jakiegoś czasu sędziów, publikując bilbordy i plakaty z twarzami uzurpatorów i wezwaniem do rezygnacji z członkostwa w KRS. Ci jednak nie blokowali, a witali członków KRS transparentami. Od strony parkingu z kolei dostęp do budynku starali się zablokować – przez jakiś czas skutecznie – Obywatele RP, w tym studenci. Doszło do zatrzymań przez policję, a nawet poturbowania niektórych.

Nigdy też dotąd nie zdarzyła się kuriozalna sytuacja ukrywania, utajniania ważnych elementów w wyborze sędziów do KRS. Nie dość, że odbył się on na podstawie ustawy łamiącej konstytucję (bo ta jasno określa na cztery lata długość kadencji, która została z mocy ustawy przerwana), to jeszcze pozostawił po sobie niesmak. Obywatele chcieli wiedzieć, jak wybory przebiegły, dlatego na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej wnioskowali o udostępnienie list poparcia kandydatów na członków KRS (każde zgłoszenie powinno bowiem zawierać co najmniej 25 podpisów). I listy otrzymali, a jakże. Tyle że szalenie dowcipny minister sprawiedliwości przekazał listy z numerami, ale bez nazwisk. Te zamalowano. Śmieszne, prawda?

Można wypominać szczegóły, jak niewiedza członków, że zasiedli w radzie sądownictwa, a nie „sądowniczej”, czy że Wiesław Johann, skądinąd szacowny i sympatyczny sędzia TK w stanie spoczynku, powołany do rady przez prezydenta Dudę, pozwalał sobie na niesmaczne dowcipy nagrywane przez kamery. To są drobiazgi z gatunku takich, które zdarzają się regularnie i nie są domeną jednego środowiska. Ale ta tajność list poparcia (a może jest prawdą, że sędziowie sobie wzajem listy podpisywali?) i ten polityczny wybór (niektórzy kandydaci przyznawali, że odpowiadali twierdząco na pytania posłów, którzy od tego uzasadniali ich wybór), przejdą do historii. Symptomatyczne przy tym jest, że jeden z kandydatów, dla którego, jak twierdzi, podpisy zebrali sami lokalni sędziowie (czyli jest prawdziwym reprezentantem środowiska) i żaden inny kandydat listy nie podpisał, do rady nie został wybrany. A przypomnijmy, wybór był de facto wśród 16 kandydatów (na 18 zgłoszonych), bo co do dwóch osób były poważne wątpliwości, czy spełniają kryteria. A zatem, być może, jedyną osobą niewybraną jest sędzia, któremu listy poparcia nie podpisywali inni kandydaci.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Inspektor Pracy(2018-05-15 14:28) Zgłoś naruszenie 28

    Normalnie jestem przerazony . Pamiętam jak PO szybko uchwalał Ustawę POmostową okradajac w 2008r wstecznie bo z moca na 1998r. Robotników pracującychod 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!.Tusk stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie..Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r............Kopacz pseudlekarz powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-.Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury za prace niebezpieczne w wieku 60 lat ) wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • konflikt interesów ? (2018-06-21 11:59) Zgłoś naruszenie 01

    Czy autorem artykułu jest aby członek byłej KRS, czy to tylko przypadkowa zbieżność nazwisk ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane