Rejenci bez walorów. SN: Notariusze nie mogą mieć udziałów i akcji w spółkach kapitałowych

autor: Patryk Słowik14.05.2018, 07:17; Aktualizacja: 14.05.2018, 08:04
Za niestosowanie się do zakazu grozi kara pozbawienia prawa prowadzenia kancelarii

Za niestosowanie się do zakazu grozi kara pozbawienia prawa prowadzenia kancelariiźródło: ShutterStock

Rejenci nie mają prawa mieć udziałów i akcji w spółkach kapitałowych – stwierdził Sąd Najwyższy. Ten sam, który niedawno przekonywał, że nie ma nic złego w posiadaniu papierów wartościowych przez sędziów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • prawnik(2018-05-14 08:56) Zgłoś naruszenie 112

  Orzeczenia "po omacku". Istotą rozgraniczeń powinno być osobiste wykonywanie praw do decyzji w spółce oraz ów próg 10% wynikający z ksh. W połączeniu z wyłączeniem się od spraw spółki, których poprowadzenie wpływałoby na wartość oszczędności. Real wygląda tak, że owe akcje lub udziały to zazwyczaj zwykłe oszczędności. Resztówki po zachwycie giełdą z początków lat 90 i późniejszym zachwycie programami inwestycyjnymi. Przy czym u Sędziów to są realnie resztówki, a spór poszedł o "wrzutkę" = obowiązek szybkiej sprzedaży ze stratą. Notariusze mają (wielodziesięciokrotnie - wielusetkrotnie) więcej pieniędzy i są wolnym zawodem. Częściej ocierają się o realną gospodarkę - i tu rzeczywiście może czasem zachodzić konflikt interesów. Częściej, niż u Sędziów.

  Odpowiedz
 • koska(2018-05-14 11:07) Zgłoś naruszenie 61

  Spokojnie! To tylko postanowienie SN - jedno z wielu i bez znaczenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gdynianus(2018-05-14 12:44) Zgłoś naruszenie 21

  A czy członkiem spółdzielni notariuszowi wolno być? Prawo nie zakazuje notariuszowi całkowicie prowadzenia innej działalności gospodarczej a więc skąd pomysł, że nie może posiadać akcji? Czy SN znowu nie zastosował tutaj wykładni rozszerzającej?

  Odpowiedz
 • czujny(2018-05-14 12:47) Zgłoś naruszenie 41

  Własność i inne prawa są chronione przez konstytucję. Żaden przepis nie może zabronić notariuszowi, sędziemu czy komornikowi ochrony własnego majątku (np. przed inflacją) czy też jego pomnażanie. Jeśli ktoś kupuje na wolnym rynku np. akcje PKO to co komu do tego. Jeśli rejent kupił (za przysłowiowe pół litra) przy biurku udziały jakiejś spółki to od tego są organy ścigania, by wyjaśnić czy nie doszło do przestępstwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Arek(2018-05-15 08:50) Zgłoś naruszenie 30

  Dziś notariusze, jutro sędziowie, prokuratorzy, komornicy. Lada moment żaden przedstawiciel zawodu prawniczego nie będzie mógł mieć aktywów finansowych. Skoro aktywów to pasywów też nie. Np. sędzia nie będzie mógł wziąć kredytu hipotecznego na zakup domu/mieszkania. Ciekawe czy władza ma przygotowany projekt hoteli robotniczych dla sędziów, prokuratorów, komorników? W końcu gdzieś muszą mieszkać...Chyba, że będą mieszkać tam gdzie mają ustawione swoje biurka...

  Odpowiedz
 • Rejent(2018-05-17 08:15) Zgłoś naruszenie 21

  W taki oto sposob moje zaufanie do SN umarlo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane