Policja nie zatrzyma już prawa jazdy w przypadku stanu wyższej konieczności

11.05.2018, 11:25; Aktualizacja: 11.05.2018, 11:54
radar

Nowela wejdzie w życie w 14 dni od ogłoszenia.źródło: ShutterStock

Senat bez poprawek przyjął w piątek nowelę Prawa o ruchu drogowym, która pozwala na niezatrzymanie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym w związku ze stanem wyższej konieczności, np. przewożeniem do szpitala rodzącej kobiety.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • edek(2018-05-11 13:47) Zgłoś naruszenie 102

  Te przepisy to błąd. O tym czy zdarzenie wyczerpuje znamiona stanu wyższej konieczności czy nie, powinien decydować sąd a nie policjant na drodze. Prawo jazdy powinno być odbierane, a po ustaleniu że miał miejsce stan wyższej konieczności byłoby zwracane. Te przepisy będą tylko nabijać kasę drogówce, która będzie miała większe możliwości brania łapówek........ a jeśli rzeczywiście kobieta rodzi i samochód jest zatrzymywany przez policję, to takiemu kierującemu powinien przysługiwać pilotarz policji, tak jak straży pożarnej która jedzie do pożaru. Przepis zrodzi nowe patologie. Dziś też można się tłumaczyć stanem wyższej konieczności. Co byś zrobił, gdyby twoja żona zaczęła rodzić, dookoła nie ma innej możliwości i tylko ty możesz być kierowcą a niestety wypiłeś piwko ? Czekać aż się dziecko udusi a kobieta może umrzeć, czy byś wsiadł za kierownicę ?? Ja bym wsiadł.... to typowy przykład stanu wyższej konieczności...

  Odpowiedz
 • mm(2018-05-11 14:20) Zgłoś naruszenie 62

  teraz każdy kierowca bmw gnający 120 km/h w terenie zabudowanym będzie bezkarny, bo zawsze znajdzie jakąś koleżankę, która akurat była w terminie porodu.... skandal!

  Odpowiedz
 • magik(2018-05-14 11:14) Zgłoś naruszenie 00

  Z jednej strony jest to słuszne, ale z drugiej każdy znajdzie dla siebie jakieś wytłumaczenie, bo zbyt wiele osób nie bierze odpowiedzialności za to co robi, ani nie myśli o innych. Nie jest tak trudno wyjechać nieco wcześniej, rozglądać sie, włączyć yanosika i myśleć na drodze a nie bezmyślnie gnać

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kowall(2018-05-14 20:41) Zgłoś naruszenie 10

  ja tam nie wierze z stany wyższej konieczności xd lepiej korzystać z Yanosika i mandaciku nie ma

  Odpowiedz
 • Adamkr(2018-05-22 12:39) Zgłoś naruszenie 00

  Hehehe na wszystko mozna znalezc sposob mnie tam prawka nie odbiora i tak bo mam z clubcardu, dobra opcja, warto sprawdzic;)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane