statystyki

Znamy termin rozpoczęcia wdrażania e-dowodów

autor: Tomasz Żółciak09.05.2018, 07:49; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:47
dowód zabezpieczenie 4

Polska musi przygotować nowe dowody osobiste najpóźniej do końca marca 2019 r.źródło: Materiały Prasowe

Dowody z tzw. warstwą elektroniczną zaczną być wydawane od marca 2019 r. Proces wymiany dokumentów na nowe potrwa dziesięć lat – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw.

Dokument, przyszykowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wczoraj ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowe regulacje mają na celu usankcjonowanie emisji nowej wersji dowodu osobistego, wyposażonego w chip, a także uregulowanie zagadnień związanych z nowymi funkcjonalnościami, jakie dokument ma oferować.

W uproszczeniu można przyjąć, że dowód z warstwą elektroniczną (chipem) ma być odpowiedzią rządu na rosnące zapotrzebowanie obywateli, by z administracją publiczną czy służbą zdrowia komunikować się w sposób zdalny, np. przez internet.

Przy czym tzw. certyfikat podpisu osobistego znajdzie się tylko w dowodach osób posiadających pełną zdolność do czynności prawnych i które – przy składaniu wniosku o wydanie dowodu – nie sprzeciwią się zamieszczeniu tego certyfikatu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane