statystyki

Znamy termin rozpoczęcia wdrażania e-dowodów

autor: Tomasz Żółciak09.05.2018, 07:49; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:47
dowód zabezpieczenie 4

Polska musi przygotować nowe dowody osobiste najpóźniej do końca marca 2019 r.źródło: Materiały Prasowe

Dowody z tzw. warstwą elektroniczną zaczną być wydawane od marca 2019 r. Proces wymiany dokumentów na nowe potrwa dziesięć lat – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw.

Dokument, przyszykowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wczoraj ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowe regulacje mają na celu usankcjonowanie emisji nowej wersji dowodu osobistego, wyposażonego w chip, a także uregulowanie zagadnień związanych z nowymi funkcjonalnościami, jakie dokument ma oferować.

W uproszczeniu można przyjąć, że dowód z warstwą elektroniczną (chipem) ma być odpowiedzią rządu na rosnące zapotrzebowanie obywateli, by z administracją publiczną czy służbą zdrowia komunikować się w sposób zdalny, np. przez internet.

Przy czym tzw. certyfikat podpisu osobistego znajdzie się tylko w dowodach osób posiadających pełną zdolność do czynności prawnych i które – przy składaniu wniosku o wydanie dowodu – nie sprzeciwią się zamieszczeniu tego certyfikatu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane