statystyki

Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

autor: Jakub Styczyński08.05.2018, 08:32; Aktualizacja: 08.05.2018, 09:15
Do redakcji wciąż zgłaszają się czytelnicy z dolegliwościami fizjologicznymi, które zmuszają ich do częstego korzystania z toalet.

Do redakcji wciąż zgłaszają się czytelnicy z dolegliwościami fizjologicznymi, które zmuszają ich do częstego korzystania z toalet.źródło: ShutterStock

Resort infrastruktury, nowelizując w styczniu przepisy, miał rozwiązać problem braku ustępów ogólnodostępnych. Zdaniem ekspertów regulacje są jednak niewystarczające i wciąż niejasne. A zmiany wręcz pogarszają sytuację klientów.

Do naszej redakcji zgłosił się dobiegający siedemdziesiątki znany pisarz. Zwrócił uwagę na problem niejasnych przepisów prawa budowlanego, które skutkują tym, że wielu przedsiębiorców nie buduje w swoich placówkach toalet ogólnodostępnych przeznaczonych dla klientów. Ofiarą padają osoby takie jak czytelnik, który cierpiąc na dolegliwości wiążące się z koniecznością częstego oddawania moczu, jest zmuszony podczas poruszania się po mieście korzystać z publicznych toalet.

– Jest z tym jednak duży problem. Bo miasto ich nie zapewnia, a przedsiębiorcy interpretują niejasności prawa budowlanego na swój sposób i toalet nie udostępniają. To wielokrotnie skutkuje upokarzającymi sytuacjami. Najczęściej personel danego lokalu, mimo błagań i konieczności dzielenia się przeze mnie swoimi medycznymi przypadłościami, pozostaje nieugięty i nie udostępnia toalety – opowiada czytelnik. Jednocześnie zwraca uwagę, że karalne jest załatwianie potrzeb fizjologicznych na ulicy, w miejscach publicznych.

Nierozwiązany problem

O problemie z nieudostępnianiem przez przedsiębiorców toalet pisaliśmy na łamach tygodnika półtora roku temu. Wówczas Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewniło, że pracuje nad rozwiązaniem kwestii. Efektem prac resortu była nowelizacja rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422; dalej: r.s.w.t.). Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia br. Nowelizacja dodała w par. 84 rozporządzenia ust. 1a, który stanowi, że ustępów ogólnodostępnych nie urządza się w budynkach obsługi bankowej, handlu lub usług o powierzchni użytkowej do 100 mkw. włącznie. Pozostałe budynki użyteczności publicznej (patrz ramka 1) powinny mieć toaletę ogólnodostępną. Nowe wyłączenie dla mniejszych podmiotów dotyczy wyłącznie tych budowanych po 1 stycznia br.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane