statystyki

Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

autor: Jakub Styczyński08.05.2018, 08:32; Aktualizacja: 08.05.2018, 09:15
Do redakcji wciąż zgłaszają się czytelnicy z dolegliwościami fizjologicznymi, które zmuszają ich do częstego korzystania z toalet.

Do redakcji wciąż zgłaszają się czytelnicy z dolegliwościami fizjologicznymi, które zmuszają ich do częstego korzystania z toalet.źródło: ShutterStock

Resort infrastruktury, nowelizując w styczniu przepisy, miał rozwiązać problem braku ustępów ogólnodostępnych. Zdaniem ekspertów regulacje są jednak niewystarczające i wciąż niejasne. A zmiany wręcz pogarszają sytuację klientów.

Do naszej redakcji zgłosił się dobiegający siedemdziesiątki znany pisarz. Zwrócił uwagę na problem niejasnych przepisów prawa budowlanego, które skutkują tym, że wielu przedsiębiorców nie buduje w swoich placówkach toalet ogólnodostępnych przeznaczonych dla klientów. Ofiarą padają osoby takie jak czytelnik, który cierpiąc na dolegliwości wiążące się z koniecznością częstego oddawania moczu, jest zmuszony podczas poruszania się po mieście korzystać z publicznych toalet.

– Jest z tym jednak duży problem. Bo miasto ich nie zapewnia, a przedsiębiorcy interpretują niejasności prawa budowlanego na swój sposób i toalet nie udostępniają. To wielokrotnie skutkuje upokarzającymi sytuacjami. Najczęściej personel danego lokalu, mimo błagań i konieczności dzielenia się przeze mnie swoimi medycznymi przypadłościami, pozostaje nieugięty i nie udostępnia toalety – opowiada czytelnik. Jednocześnie zwraca uwagę, że karalne jest załatwianie potrzeb fizjologicznych na ulicy, w miejscach publicznych.

Nierozwiązany problem

O problemie z nieudostępnianiem przez przedsiębiorców toalet pisaliśmy na łamach tygodnika półtora roku temu. Wówczas Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewniło, że pracuje nad rozwiązaniem kwestii. Efektem prac resortu była nowelizacja rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422; dalej: r.s.w.t.). Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia br. Nowelizacja dodała w par. 84 rozporządzenia ust. 1a, który stanowi, że ustępów ogólnodostępnych nie urządza się w budynkach obsługi bankowej, handlu lub usług o powierzchni użytkowej do 100 mkw. włącznie. Pozostałe budynki użyteczności publicznej (patrz ramka 1) powinny mieć toaletę ogólnodostępną. Nowe wyłączenie dla mniejszych podmiotów dotyczy wyłącznie tych budowanych po 1 stycznia br.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane