statystyki

RODO: Dowiemy się, czy byliśmy sprawdzani przez organy ścigania

autor: Sławomir Wikariak23.04.2018, 07:23; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:02
Ustawa nie wskaże katalogu organów, które będą ją musiały stosować.

Ustawa nie wskaże katalogu organów, które będą ją musiały stosować.źródło: ShutterStock

Każda osoba będzie mogła się dowiedzieć, że była inwigilowana np. przez policję. To jedno z nowych uprawnień przewidzianych w projekcie ustawy o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości.

Projekt jest mocno spóźniony, gdyż nowe przepisy powinny wejść w życie już 6 maja. Tego od nas wymaga unijna dyrektywa 2016/680. Stanowi ona uzupełnienie przepisów RODO. Nowością będzie m.in. wprowadzenie do przepisów prawa do uzyskiwania informacji o tym, że służby przetwarzały dane osobowe. Każdy będzie mógł spytać choćby policję czy prokuraturę, po co to robiła, a także domagać się ich usunięcia. Przewidziano jednak wyjątek od tej zasady. Organy ścigania będą mogły nie informować o przetwarzaniu danych czy też odmówić ich usunięcia, jeśli utrudni to zwalczanie przestępstw i wykroczeń, prowadzenie postępowań lub zagrażać będzie bezpieczeństwu państwa. W praktyce o inwigilacji dowiemy się post factum. Jeśli śledztwo będzie trwało, to służby nie udzielą nam informacji.

Ustawa nie wskaże katalogu organów, które będą ją musiały stosować. Decydować będzie cel przetwarzania danych osobowych. Spod obowiązku stosowania przepisów nowego aktu prawnego zostaną wyjęte służby takie jak ABW, SKW czy CBA.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Marian_F(2018-04-23 19:12) Zgłoś naruszenie 90

  "Jeśli śledztwo będzie trwało, to służby nie udzielą nam informacji." - czyli brak informacji to treż informacja, że jesteśmy na widelcu!

  Odpowiedz
 • Bzdury.....(2018-04-23 09:58) Zgłoś naruszenie 728

  Policja nie inwigiluje. Sprawdzenia mają marginalny charakter i są prowadzone tylko w niezbędnym zakresie. Ci którzy mają coś za uszami nie będą o nic pytać.... a na pewno skorzystają osoby o zachwianej osobowości z manią prześladowczą.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • NWO(2018-04-23 20:24) Zgłoś naruszenie 60

  Ciekawe ilu jest Policjantów gotowych zająć się sprawą nielegalnych czipów, broni elektromagnetycznych etc. Czy wszyscy przekupują ich podwyżkami, zajmują czas biadoleniem programami emerytalnymi, grają wiekiem emerytalnym, obiecankami itd. Służba to nie służalczość. Jak w niektórych sprawach tak dalej pójdzie trzeba będzie stworzyć alternatywną Policję.

  Odpowiedz
 • bezprawnik(2018-04-25 18:41) Zgłoś naruszenie 50

  A co z rozpasaną do granic absurdu kartoteką kryminalną i gromadzonymi w niej a następnie przetwarzanymi tam licznymi danymi osób,nie zawsze związanych z prowadzonym dochodzeniem czy śledztwem.Bo pamiętać należy,że Policja prowadzi również zgodnie z Ustawą o Policji sprawy operacyjne w ramach których pozyskuje różne dane osobowe a następnie je przetwarza.Co wobec tego RODO na to-?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane